Citroen Berlingo

Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Citroen Berlingo

Co prawda rynek kombiwanów nie ma się aktualnie tak dobrze, jak jeszcze na początku XXI wieku, lecz wielu producentów nadal produkuje auta mieszczące się w tym segmencie. Stanowią one idealny pomost między dużym, rodzinnym autem, a samochodem stworzonym pod zadanie dostawcze i budowlane. Citroen Berlingo jest jednym z najpopularniejszych kombiwanów, który w gamie francuskiego producenta widnieje już od 25 lat.

Citroen Berlingo – historia modelu

Pierwsza generacja Citroena Berlingo zadebiutowała w 1996 roku w Europie i w 1997 roku w Ameryce Południowej. W chwili swojej premiery był modelem przełomowym, tworząc od podstaw segment kombiwanów wraz ze swoim pobratymcem, Peugeotem Partnerem. Citroen Berlingo z miejsca stał się hitem sprzedażowym na każdym rynku, a jego popularność było widać chociażby po liczbie egzemplarzy poruszającej się po polskich ulicach.

Citroen postanowił trochę zaoszczędzić na częściach, lecz Berlingo wyszło to zdecydowanie na dobre. Zawieszenie zostało żywcem zapożyczone z innych modeli francuskiej marki, dzięki czemu poruszanie się tym samochodem było naprawdę komfortowe. W 2002 roku Berlingo otrzymało facelifting, który odświeżył nieco archaiczny wygląd tego samochodu.

Istniało wiele wersji tego kombiwana, a zdecydowanie najciekawszą był Citroen Berlingo X-TR, który został zaprojektowany pod wyzwania pracy w terenie. Choć model ten otrzymywał ogromne wsparcie marki przez cały okres produkcji, debiut drugiej generacji powoli stawał się nieunikniony.

Drugie wcielenie Berlingo zadebiutowało w 2008 roku. Nie był to samochód rewolucyjny, lecz poprawiał pewne niedociągnięcia poprzednika. Wyglądał naprawdę dobrze jak na kombiwana i jak na ten segment rynku został przez Citroena naprawdę dobrze wyposażony w najnowsze technologie, szczególnie po faceliftingu w 2015 roku. Za wkładem finansowym w parze szła również naprawdę dobra sprzedaż.

Aktualnie w salonach króluje trzecia generacja tego auta, która oczywiście posiada wyjątkowo kontrowersyjny design, jak wszystkie nowe konstrukcje marki Citroen. Auto posiada aż trzech bliźniaków – Opla Combo, Peugeota Partnera i Toyotę ProAce City – lecz nie przeszkadza mu to w plasowaniu się w czołówce najchętniej kupowanych samochodów segmentu kombiwanów.

Citroen Berlingo – dane techniczne i wymiary

Citroen Berlingo wymiary

Najnowszy Citroen Berlingo znacznie urósł w porównaniu do swoich starszych braci. Długość 4753 mm w wersji XL to naprawdę sporo, nawet jeśli mowa o kombiwanach (wersja standard ma 4403 mm długości). Szerokość i wysokość Berlingo również robi wrażenie: kolejno 1848 mm i 1844 mm. Gdy dodamy do tego wagę ponad półtorej tony i ładowność na poziomie 745 kilogramów, otrzymujemy wyjątkowo wszechstronne auto. Nie zawsze co prawda sprosta wszystkim zadaniom budowlanym, lecz idealnie nada się jako miniwan na siedem osób.

Citroen Berlingo wymiar

Nowe Berlingo zostało wyposażone w wiele technologii już w swojej standardowej wersji. Bez dopłat otrzymamy na przykład zestaw asyst, czujniki ciśnienia, pakiet Safety z asystentem pasa ruchu, systemem rozpoznawania znaków drogowych czy hamowania awaryjnego, a także usprawniony system audio. Berlingo łączy więc użyteczność z wygodą i bezpieczeństwem podróży.

Citroen Berlingo – gama silnikowa

Aktualnie w ramach modelu Berlingo możemy się zdecydować na trzy rodzaje jednostek w zależności od wersji. W przypadku wana, dostępny mamy benzynowy silnik 1.2 PureTech o mocy 110 koni mechanicznych lub dieslowe 1.5 BlueHDI w trzech odmianach:  75, 102 oraz 130 koni mechanicznych.

Istnieje również wersja w pełni elektryczna – silnik jest w stanie wygenerować nawet 136 koni mechanicznych i pokonać do 280 kilometrów na jednym ładowaniu dzięki akumulatorom o pojemności 50 kWh.

Citroen Berlingo – ceny aut nowych i używanych

W zależności od wyboru wielkości oraz ilości miejsc za nowego Citroena Berlingo przyjdzie nam zapłacić od 71 100 do 110 340 złotych. Wariant e-Berlingo to zaś koszt w granicach 137 140 – 150 140 złotych.

Jeżeli zaś chodzi o samochody używane, na rynku wtórnym nie da się znaleźć nieuszkodzonych Berlingo najnowszej generacji w cenach innych niż te salonowe. Warto jest więc zwrócić uwagę na drugie i pierwsze wcielenie. Dobry egzemplarz w tym pierwszym przypadku można znaleźć już za 13 – 15 tysięcy złotych.