Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Kia Optima
Kia Optima to niezwykle ciekawy samochód klasy średniej, o którym nie za wiele słyszało się w Europie. Powodów jest kilka, na czele z niezwykle krótkim pobytem tego modelu na Starym Kontynencie. Na innych rynkach Kia Optima radziła sobie jednak całkiem dobrze i choć ostatni egzemplarz tego modelu opuścił fabrykę w 2020 roku, warto jest powiedzieć o tym aucie kilka słów, gdyż była to niezwykle ciekawa konstrukcja dostępna aktualnie szeroko na rynku wtórnym.
Kia Optima – geneza modelu
Kia Optima oficjalnie zadebiutowała w 2000 roku stając się nowym reprezentantem południowokoreańskiej marki na rynku samochodów z segmentu D. Atuty tego samochodu opierały się, jak w przypadku wszystkich aut marki Kia w tamtym okresie, na bogatym wyposażeniu i ciekawych jednostkach silnikowych. Design bowiem był do bólu typowy i trudno było zachwycać się nad wyglądem pierwszej generacji, podobnie zresztą było w przypadku kolejnego wcielenia Optimy.
Dopiero trzecia generacja tego sedana postanowiła namieszać coś w koncepcji artystycznej. Optima otrzymała nowocześniejszą bryłę, a jej rysy stały się wyraźniejsze. Nie można nie wspomnieć o oryginalnym grillu, który w tamtym czasie nadawał samochodom ze znaczkiem Kia tak potrzebnej unikalności.
Trzecia generacja Optimy była sporym sukcesem, więc nie powinien dziwić szybki debiut (w 2015 roku) czwartej, finałowej odsłony tego sedana, który tym razem otrzymał również wersję kombi. Choć względem Optimy III możemy w tym przypadku mówimy bardziej o ewolucji niż rewolucji, „czwórka” także radziła sobie całkiem dobrze na rynku globalnym. Padła jednak ofiarą nowej polityki marki, która zamierzała ujednolicić nazewnictwo na wszystkich rynkach. Z tego też powodu nowy sedan od Kii nosi nazwę K5, Optima odeszła do lamusa.
Kia Optima w Europie
W naszym regionie świata Kia Optima pojawiła się w 2010 roku, zastępując model Magentis. W europejskich salonach dostępna była więc tylko III i IV generacja tego samochodu. Model ten w Europie nie radził sobie najlepiej wobec czego Kia zdecydowała się nie wprowadzać na naszym rynku intrygująco wyglądającego modelu K5. Decyzja biznesowa oczywiście bardzo dobra, niemniej naprawdę szkoda, że nowy sedan od Koreańczyków nie dał sobie szansy na naszym rynku.
Kia Optima – specyfikacja techniczna i wymiary
Ostatnia generacja Optimy posiadała całkiem standardowe wymiary jak na sedana celującego w rynek amerykański – 4850 mm długości, 1860 mm szerokości i 1470 mm wysokości przy masie własnej w okolicach 1,5 tony to gabaryty, które nikogo raczej nie dziwią. Zaskakiwać może za to ilość miejsca w bagażniku – 510 lub 552 litry w zależności od wersji samochodu to całkiem pokaźna przestrzeń załadunkowa.
Niski środek ciężkości w połączeniu z dobrym układem kierowniczy zapewniał świetne wrażenia z jazdy i bardzo dobrą responsywność. Użytkownicy zachwalali sobie także naprawdę dobrze działającą skrzynię biegów. Samochód ogólnie zbierał naprawdę dobre opinie i recenzję, będąc jednym z najlepszych zdaniem wielu autem w segmencie D. Tym bardziej szkoda, iż za dobrymi recenzjami w sukurs nie poszła sama sprzedaż.
Kia Optima – gama silnikowa
Na przestrzeni całej czwartej generacji Optimy, mogliśmy w niej znaleźć parę ciekawych silników. Dostępne jednostki benzynowe to zwykłe 2.0 o mocy 163 koni mechanicznych, a także 1.6 i 2.0 T-GDI (180 i 245 KM). W wersji GT otrzymaliśmy zaś T-GDI o mocy 238 KM. Dostępne były również diesle 1.6 i 1.7 VGT CRDi o mocy 136 i 141 KM, a także hybryda plug-in. Ta potrafiła wydobyć z siebie 205 koni.
Kia Optima – ceny aut używanych
Ostatnią generację Optimy jesteśmy w stanie znaleźć już za 50 000 złotych. Samochody używane ze starszych roczników są za to warte co najmniej 30 000 złotych. Powodów takich cen jest kilka, lecz przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wiek tych aut – żadne z nich nie przekroczyło jeszcze dziesięciu lat, a biorąc pod uwagę dobre wsparcie od marki Kia można założyć, że nawet starsze Optimy będą trzymać swoją wartość jeszcze przez długi czas. Niemniej znalezienie dobrego egzemplarza z przyzwoitym wyposażeniem i rozsądną ceną nie należy aktualnie do rzeczy najtrudniejszych.