Mercedes Citan

Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Mercedes Citan

Mercedes-Benz Citan to kompaktowy samochód osobowo-dostawczy produkowany przez Daimlera od 2012 roku. Auto powstało we współpracy z francuskim Renault i miało uzupełnić gamę pojazdów Mercedesa. Jest to tak naprawdę Renault Kangoo, jednak samochody dostawcze Mercedesa odróżniają od francuskiego auta stylistyczne zmiany przodu i tyłu. Oczywiście Mercedes nie byłby sobą, gdyby nie ingerował w zawieszenie, co naszym zdaniem uczynił bardzo dobrze oraz wnętrze.

Ogólnie stylistyką Citan nawiązuje do Vito i Sprintera. Auto możemy kupić w wersji furgonu, kombi (Tourer) czy furgonu mogącego przewieźć pięć osób Mixto). Od 6 lat mamy gamę silników dostosowaną do najnowszych norm emisji spalin, a nowa siedmiobiegowa, automatyczna skrzynia biegów sprawdza się z nimi bardzo dobrze.

Zapowiedziano już zmiany modelu, który odświeżony wejdzie do sprzedaży w przyszłym roku. Aktualnie model nie jest tak zbliżony do pozostałych samochodów Mercedesa, jak będzie podobny nowy Citan. Mamy zmienioną deskę rozdzielczą, system multimedialny MBUX i to co ucieszy wszystkich, jakość materiałów i wykończenia będzie klasę wyżej.

Zapowiedziano specjalny pakiet zmieniający osobową wersję Tourer-a w auto kampera a zajmie się tym zewnętrzna firma. Ma to na celu odebranie klientów konkurencji.

Mercedes Citan opinie

Niestety rywale, jeśli patrząc na samochody dostawcze tej klasy oferują zdecydowanie większą ładowność. Citan niec ponad 730 kg, a konkurencja pod 1000 kg. Także niski rozstaw osi powoduje, że Mercedes-Benz Citan ma mniejszą objętość przestrzeni towarowej i to średnio o 400 litrów.

Przeglądając ofertę silników sensownym wyborem okazuje się 108 CDI, jeżeli myślimy o sprawnym poruszaniu się z maksymalnym ładunkiem i to nie tylko po mieście. Unikajmy diesla, jest po prostu głośny i jazda nim nawet 3 godzinna daje oznaki zmęczenia. Owszem w wersji osobowej, czyli w Tourer jest lepiej z poziomem hałasu, ale nie jest to ciągle to, czego oczekuje się po aucie tego producenta.

Jeśli chodzi o układ kierowniczy to nie jest on idealny, chwilami potrafi być ciężki i powolny w reagowaniu. Czuć wyraźną różnicę kiedy jedziemy dieslem, a kiedy benzynowym. Niewielka waga benzynowego w porównaniu z dieslem wpływa na odczucia gdy prowadzimy auto.

Nie można narzekać na komfort. Zawieszenie jest przyjemne, nawet, gdy auto jest załadowane. Gdyby tylko nie ten hałas. Ale poprawia to promień skrętu, samochód w mieście jest sprytny. Co prawda Tourer ma nieco inaczej zestrojone zawieszenie, więc może być odczuwane, że jest lepiej, jednak zalecamy sprawdzić wersję Furgon, bo tu są już zupełnie inne odczucia.

Wnętrze to świetny projekt i specyficzny materiał, który w pierwszym odczuciu wizualnym sprawia wrażenie, że jest sztuczną skórą. Przyjemny system audio, cyfrowy ekran w standardzie osobowego Citana daje odczuć, że jest to Mercedes. Opcję załadunku ułatwia w modelu Citan Furgon ułatwia metalowa, składana  sitak gdy trzeba przewieźć nieco dłuższe ładunki sięgające na tylne siedzenia. Kierowca ma możliwość sporej regulacji kierownicy i fotela co daje komfort prowadzenia, a ułatwieniem jest drążek zmiany biegów, będący tuż pod ręką.

Czy auto jest niezawodne? Model do tego roku nie sprawiał więcej problemów, można spodziewać się, że podobnie będzie z rocznikiem 2022.

citan wymiary

 

Zobacz także: Dlaczego warto kupić Mercedes-Benz Citan

 

Mercedes Citan wymiary

Zależnie od nadwozia długość Citana może wynosić 3940, 4320 lub 4710 mm, przy rozstawach osi 2313, 2697 i 3081 mm. Przy ładowności do 735 kg i objętości przestrzeni bagażowej do 3,8 m3 masa własna jaką podaje producent może wynosić 1480 kg.

citan wymiar

Mercedes Citan spalanie i silniki

Model Citan oferuje jeden silnik benzynowy o mocy 114 KM i pojemności 1198 cm3, który średnio spala 5,9l/100 km. Napędy oparte o silniki diesla to CDI o pojemności 1,5l i mocach 75, 90 i 116 KM. Średnie spalanie silników wysokoprężnych jest pomiędzy wartością 4,3 a 4,6l/100 km. Citan CDI 108/110/112 (75/95/116 KM) oferuje moment obrotowy rzędu 230-270 Nm przy 1750 obr./min. Jeżeli mowa o benzynie to jest to 200 Nm przy 1500 obr./min. W roku 2022 do sprzedaży trafi elektryczny Citan, pierwszy raz w tym modelu.

Mercedes Citan cena

Cena Mercedesa Citan jest nieco wyższa niż można było by się spodziewać po Furgonie o ładowności nieco ponad 700 kg, bo kosztuje on w podstawowej wersji, najkrótszym nadwoziu od 100 000 zł. Furgon PRO z najsłabszym silnikiem to koszt już 112 000 zł, a najdroższa opcja, czyli silnik 112 CDI i długość 4,3m to wydatek od 124 000 zł.

Citan Tourer to koszt od 113 000 zł za wersję BASE do minimum 129 000 zł za wersję PRO.

Mercedes prezentuje dziesięć gotowych konfiguracji, zachęcamy do sprawdzenia cen na stronie weryfikacji opcji dodatków. Warto wspomnieć, że wersja Citan Furgon Pro oferuje 16” koła z metali lekkich, klamki w kolorze nadwozia, klimatyzację, oświetlenie wnętrza oparte na technologii LED i podłogę w przestrzeni ładunkowej z tworzywa.