Peugeot Expert

Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Peugeot Expert

Kombiwany to ciekawy, choć nieco wymierający gatunek samochodów. Z jednej strony mamy bowiem auta dostawcze, które oferują większą przestrzeń załadunkową, z drugiej zaś – 7-osobowe samochody bądź SUV-y, które są przystosowane do przewozu sporej liczby osób. Jeżeli jednak potrzebujesz półśrodka pomiędzy tymi dwoma zastosowaniami, kombiwan może być wyborem idealnym dla ciebie. Jednym z najpopularniejszych przedstawicieli tego segmentu jest Peugeot Expert.

Peugeot Expert – historia samochodu

Peugeot Expert po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w 1995 roku. Wtedy też do produkcji trafiła pierwsza generacja tego auta. Bliźniaczymi konstrukcjami dla samochodu marki Peugeot są Citroen Jumpy oraz Fiat Scudo. Pierwsze wcielenie łączyło cechy samochodu dostawczego z osobowym wanem i robiło to całkiem dobrze, czego efektem był długi okres produkcji i zadowalająca sprzedaż.

Facelifting przeprowadzony w 2004 roku nie zdołał przedłużyć życia tego auta i już dwa lata później mogliśmy ujrzeć drugą generację Experta. Po raz kolejny występowały dwie wersje nadwozia – typowo dostawcza oraz do przewozu ludzi, oznaczona pod nazwą Tepee, która mogła zmieścić aż dziewięć osób w jednym momencie.

Drugie wcielenie Experta było w porównaniu z „jedynką” całkowicie nową konstrukcją, tworzoną we współpracy z trzema innymi markami – Citroenem, Fiatem oraz Toyotą. Samo auto stało się większe, lecz równocześnie bardziej pakowne i zdobyło niezłą popularność.

Peugeot podczas tworzenia trzeciej generacji zdecydował się na rozdzielenie dróg wersji dostawczej i pasażerskiej. Ta druga funkcjonuje aktualnie w ramach modelu Traveller, zaś Expert stał się samochodem przeznaczonym wyłącznie pod zadania użytkowe, choć nadal jest on w teorii w stanie przewozić ludzi.

Peugeot Expert – obecna generacja, dane techniczne, wymiary

Trzecia generacja zaczęła być produkowana w 2016 roku, a dzięki postawieniu wyłącznie na cele dostawcze, mogła ulec powiększeniu. Z rodziny wypadł Fiat, wobec czego jedynymi bliźniaczymi modelami Experta pozostały Citroen Jumpy oraz Toyota ProAce.

Najnowsze egzemplarze Peugeot Experta można skonfigurować w sześciu wersjach gabarytowych. Długość oscyluje więc w przedziale 4609 – 5309 mm, zaś wysokość: 1905-1935 mm. Szerokość w każdym wariancie pozostaje taka sama – 1,92 metra. Niezmienna pozostaje również ładowność, która wynosi 1,4 tony. Pojemność kabiny ładunkowej wynosi w zależności od naszego wyboru 4,6-6,6 metra sześciennego.

peugeot expert wymiary

Nowe Experty posiadają wiele nowinek technologicznych, które ułatwiają jazdę tym autem. Umiejętność rozpoznawania znaków drogowych, panoramiczna kamera cofania o kącie 180 stopni, wspomaganie hamowania awaryjnego czy inteligentne światła drogowe pozwalają czuć się bezpiecznie za kierownicą tego kombiwana.

Peugeot Expert – gama silnikowa, spalanie i zasięg

Jeżeli poszukujemy silnika spalinowego do naszego Experta, Peugeot oferuje nam wyłącznie turbodoładowane jednostki diesla o nazwie kodowej HDI. Jednostki te występują w  rozmiarach 1.6 oraz 2 litrów i zapewniają użytkownikowi moc od 90 do nawet 177 koni mechanicznych. Spalanie wygląda w tym aucie naprawdę solidnie i wynosi ono 7,4-7,7/100 km.

Istnieje również wersja Experta z silnikiem elektrycznym o mocy 136 koni mechanicznych i z akumulatorami o wielkości 50 lub 75 kWh. Ten drugi wariant pozwoli nam na przejechanie nawet 330 kilometrów, zaś baterie do 80% pojemności naładują się w zaledwie pół godziny.

peugeot expert tył

Peugeot Expert – samochody używane i nowe

W przypadków nowych Peugeotów Expert, pierwsza różnica w cenie pojawia się w przypadku wyboru wersji wymiarowej. Najtańszy jest Compact, najdroższy zaś Long. W przypadku wybrania najsłabszych silników i podstawowego wyposażenia, cena nowego Experta będzie się wahać od 94 400 zł do 100 600 złotych. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wersję elektryczną, przedział ten zmienia się na wartości w granicach 142 500 – 169 000 złotych.

Samochody używane trzeciej generacji możemy znaleźć już za około 46 tysięcy złotych. Drugie wcielenie Experta w dobrym stanie możemy zaś kupić za 17-20 tysięcy złotych, oczywiście jeżeli mowa o egzemplarzach z pierwszych lat produkcji, a więc 2006-2010.