Peugeot Partner

Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Peugeot Partner

Peugeot Partner to kombiwan francuskiej marki z Socheaux, który jest niezwykle uniwersalnym samochodem osobowo-dostawczym. Pozwala na przewiezienie dużej liczby osób, sprzętu, produktów i materiałów przy relatywnie niewielkiej wielkości pojazdu. Dzięki temu wyśmienicie sprawdza się na krótkich, ciasnych dystansach miejskich i od 1996 roku doczekał się trzech generacji.

Peugeot Partner – geneza

Peugeot Partner zadebiutował w 1996 wraz ze swoim bliźniakiem Citroenem Berlingo. Była to całkowicie nowa, stworzona od podstaw konstrukcja, lecz jego zawieszenie zawierało elementy z modeli 306, czy też 405 kombi. Jego pierwotnym przeznaczeniem było pełnienie roli małego i poręcznego samochodu dostawczego, lecz później zdecydowano się go przystosować również do przewozu osób.

Główną bolączką pierwszych wersji Partnera był brak drzwi przesuwnych po bokach - występowały w nim jedynie drzwi do kabiny oraz części załadunkowej z tyłu, które mogły mieć postać jednych otwieranych do góry, bądź 2-częściowych, otwieranych na boki. Możliwy był zakup nawet terenowej wersji Partnera po tym, jak Peugeot wprowadził na rynek wersję XT-R.

Pierwszy facelifting miał miejsce w 2002 roku i odświeżono w nim przód samochodu oraz jego wnętrze. Na rynku używanym można znaleźć Partnery w każdym z typów oferowanego nadwozia, czyli 3,4, bądź 5-drzwiowe kombiwany, 3-drzwiowe furgony oraz pick-upa.

Druga generacja została zaprezentowana w 2008 roku i opierała się na płycie podłogowej należącej do Peugeota 308 i Citroena C4 Picasso. Korzystała również z niektórych ich części. Wzbogacono wyposażenie, które mogło oferować nawet nawigację GPS, czy dwustrefową klimatyzację.

Przy okazji 2. generacji, zdecydowano się nieco rozdzielić wersję osobową, która otrzymała przydomek Tepee. Ta wersja Partnera przeszła dwa liftingi. Pierwszy zmodyfikował nieco przedni zderzak, a drugi kompletnie odmienił oblicze pojazdu i sprawił, że klienci mogli dokupić do niego 7-calowy ekran dotykowy, czy nawet kamery cofania.

Trzecia, najnowsza generacja Partnera została pokazana w Genewie w 2018 roku - wpierw jako osobowy model Rifter, a pół roku później w wersji dostawczej, której nazwa pozostała niezmieniona. W tej generacji wzrosła liczba bliźniaczych modeli, do których oprócz Citroena Berlingo dołączył Opel Combo i Toyota ProAce City. 

Peugeot Partner – dane techniczne i wymiary

Peugeot Partner wymiary

Partner może pochwalić się długością wynoszącą około 4,4 metra. Jest on nieco dłuższy w wersji Long, gdyż powiększa się on wtedy do 4,75 metra. Wyjątkiem jest pierwsza generacja, której długość wynosiła zaledwie nieco ponad 4,1 metra. Szerokość w każdej z wersji wynosi około 1,8 metra, a wysokość również znajduje się w okolicach tej wartości. Masa własna najnowszych Partnerów znajduje się w zakresie 1398-1430 kilogramów.

Peugeot Partner – gama silnikowa i napęd

W starszych Partnerach znajdzie się najczęściej dobrze znane jednostki 1.6 i wysokoprężne 1.6 HDi. Do pierwszej rewolucji doszło w 2015 roku, gdy zaczęły się pojawiać królujące dziś silniki typu Blue HDi. Samochody używane z 1. generacji Partnera pod maską, oprócz klasycznych 1.6 oraz 1.6 HDi i 2.0 Hdi, posiadają także benzynową jednostkę 1.1 o mocy 60 koni mechanicznych, 1.4 generującą 75KM i 1.8 mogące pochwalić się 90 końmi. Dostępne są też słabe Diesle 1.8 i 1.9 o mocy z zakresu 60-70KM.

W nowych Partnerach jedyne benzynowe jednostki to 3-cylindrowe 1.2 PureTech znane między innymi z modelu 308. Do wyboru jest wersja 110 oraz 130-konna. Decydując się na diesla, można natknąć się na używane 1.6 BlueHDi o mocy 75 lub 99 koni. Aktualnie w ofercie jednostek wysokoprężnych znajdują się tylko 1.5-litrowe jednostki, których moc wynosi 76, 102 lub 130 KM.

Peugeot Partner – ceny samochodów używanych

Partnery pierwszej generacji na rynku wtórnym to głównie modele z nowszych lat i ich ceny oscylują w okolicach 10 tysięcy złotych. Druga generacja przed liftingiem to wydatek z zakresu 15-35 tysięcy złotych, a ceny za poliftowe egzemplarze oscylują w przedziale 30-60 tysięcy złotych. Używane Partnery 3. generacji są dość rzadko spotykane z racji na swój młody wiek.

Peugeot Partner tył

Peugeot Partner – ceny nowych samochodów

Nowy Partner w standardowych wymiarach to koszt od 64 do 85 tysięcy złotych. Za przedłużony model należy przygotować się na wydatek rzędu 80-90 tysięcy, co nie oznacza konieczności wydania fortuny w wypadku, gdy niekoniecznie interesuje nas używany model.