Renault Scenic

Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Renault Scenic

Renault Scenic to jeden z przedstawicieli znajdującego się dziś w słabej kondycji gatunku minivanów, które szczyt swojej popularności osiągnęły na początku XXI wieku. Model ten obecny jest na rynku od 1996 roku i aktualnie w sprzedaży znajduje się jego czwarta generacja. Przez ten czas był oferowany z niezliczoną ilością silników, a jego pierwsza generacja do dziś cieszy się nie najgorszą popularnością na polskich ulicach.

Renault Scenic – geneza

Renault Scenic nie był wpierw oddzielnym modelem, a jedynie jedną z pięciu odmian nadwoziowych Renault Megane. Jego debiut był sporym sukcesem i w 1997 roku model Megane Scenic wygrał plebiscyt na Europejski Samochód Roku, pokonując takie pojazdy jak dziś niemal legendarny w Polsce Volkswagen Passat B5.

Pierwszy lifting miał miejsce w 1999 roku i wtedy zdecydowano się na odrębność Scenica od rodziny Megane, usuwając ten człon z nazwy. Ciekawą wersją był zaprezentowany w 2000 roku Scenic RX4. Renault zdecydowało się dodanie napędu na cztery koła, w którym tylna oś uruchamiała się w wypadku poślizgu. Nie był to samochód terenowy, lecz mógł sobie poradzić w trudniejszych warunkach niż pozostałe auta w tej klasie, gdyż poza napędem AWD otrzymał także większe koła i podwyższone zawieszenie, dzięki czemu prześwit wynosił aż 21 centymetrów.

Druga generacja debiutowała w 2003 roku i również powstała na płycie podłogowej z Megane. Głównymi zmianami było poszerzenie samochodu i jego ogólne powiększenie, dzięki czemu pasażerowie w środku zyskali znacznie więcej przestrzeni. Był to niezwykle udany model, gdyż w swojej klasie został liderem sprzedaży w całej Europie. Renault Scenic II był dostępny w wersji 5-osobowej bądź jako wydłużony Grand Scenic, w którym mogło podróżować 7 osób.

Trzecia generacja nie była jakkolwiek rewolucyjna, gdyż był to tak naprawdę Scenic II po modyfikacjach. Stylistyka została zmieniona i unowocześniona, a cały samochód zyskał bardziej zaokrąglone linie. Ponadto pod maską zaczął królować downsizing, przeprowadzony za pomocą jednostki 1.4 TCe.

Najnowszy Scenic został zaprojektowany od nowa w myśl aktualnego stylu Renault. Charakteryzuje się ogromnymi, 20-calowymi kołami. Czwarta generacja to powolne odejście od produkowania tych samochodów, gdyż już w 2020 roku mówiło się o planowanym wycofaniu Scenica z produkcji, by skupić się na SUV-ach i crossoverach. W Wielkiej Brytanii, a następnie w Europie ostatecznie zdecydowano się na taki krok i aktualnie w Polsce nie da się kupić nowego Scenica.

Renault Scenic – dane techniczne i wymiary

Renault Scenic wymiary

Renault Scenic wydłużał się o średnio 10 centymetrów z każdą generacją i z początkowych 4168 milimetrów powiększył swoją długość do 4406 milimetrów. Wersje Grand są średnio o 20 centymetrów dłuższe od podstawowych. Szerokość rosła z każdą edycją modelu i w obecnej wersji wynosi 1845 mm. Wysokość również wzrosła z każdą wersją i z 1609 zrobiło się 1653 milimetry. Wszystkie generacje występują tylko i wyłącznie jako 5-drzwiowy minivan z segmentu C.

Renault Scenic wymiar

Renault Scenic – gama silnikowa i napęd

W nowej generacji można znaleźć silniki benzynowe o pojemności 1.2 i 1.3 litra. Generują one od 115 do 160 koni mechanicznych. Dostępne są także jednostki wysokoprężne dCi o pojemności 1.5 i 1.6 litra oraz Blue dCi o pojemności 1.7 litra. Półtoralitrowy silnik generuje 110 koni, te o nieco większej pojemności - 130 lub 160, a jednostki o oznaczeniu Blue dCi - 120, bądź 150 koni mechanicznych. W poprzednich generacjach można już znaleźć wchodzące jednostki TCe oraz benzyny o pojemnościach 1.4, 1.6, czy 2 litrów.

Renault Scenic wnętrze

Renault Scenic – ceny samochodów używanych

Z racji na wycofanie z rynku, szukając Scenica pozostają nam jedynie samochody używane. Najtaniej można znaleźć naturalnie pierwszą generację. Renault Megane Scenic potrafi kosztować zaledwie 1000 lub 2000 złotych, lecz za egzemplarze z późniejszych lat należy już przygotować nawet do 7 tysięcy złotych. Dużo większy rozstrzał panuje w wypadku drugiej generacji. Tam ceny potrafią wahać się od 4 do ponad 20 tysięcy złotych.

Szukając nowszych modeli, należy przygotować nawet 15 000 złotych, a najdroższe modele potrafią kosztować aż 30 tysięcy złotych. Ceny ostatniej generacji Renault Scenic zaczynają się od niecałych 40 złotych. Szukając możliwie jak najmłodszego modelu, powinniśmy się przygotować na wydatki rzędu 60-70 tysięcy złotych.