prawo jazdy

Kiedy wymiana bezterminowego prawa jazdy?

W Polsce ogromna liczba kierowców jest w posiadaniu bezterminowego prawa jazdy. Wynika to z faktu, że tego typu dokumenty wydawane były przez praktycznie cały okres istnienia III RP, a zrezygnowano z nich dopiero 19 stycznia 2013 roku. Wszystkich kierowców, którzy posiadają bezterminowe prawo jazdy, czeka jednak obowiązkowa wymiana dokumentu. Nowo uzyskane prawo jazdy będzie terminowe i - podobnie jak obecnie wydawane dokumenty – konieczna będzie jego okresowa wymiana.

 

Do kiedy wydawano bezterminowe prawa jazdy?

W przeszłości bezterminowe prawa jazdy były standardem. Każdy kierowca, który otrzymał swoje uprawnienia przez 19 stycznia 2013 roku, nie musiał do tej pory wymieniać swojego prawa jazdy. Budziło to jednak sporo kontrowersji z racji na to, że na umiejętności prowadzenia i bezpieczeństwo w ruchu drogowym spory wpływ wywiera stan zdrowia kierowcy. Ten jednak nie był kontrolowany poza obowiązkowym jedynym badaniem wykonywanym przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy.

Od 19 stycznia 2013 roku mając na uwadze powyższe kwestie wprowadzono zmiany i najdłuższy termin ważności prawa jazdy wynosi 15 lat. Bardzo często kierowcy otrzymują jednak uprawnienia na 5 a nawet na jedynie 3 lata. Dotyczy to osób, które posiadają na przykład sporą wadę wzroku – trzeba kontrolować postęp schorzenia, po to, by kierowcy mogli wciąż bezpiecznie prowadzić samochody osobowe czy dostawcze.

 

Kiedy trzeba wymienić obowiązkowe prawo jazdy i kto musi to zrobić?

Na obowiązkową wymianę swojego dokumentu prawa jazdy musi udać się każdy kierowca, który uprawnienia otrzymał najpóźniej 18 stycznia 2013 roku. Obowiązkowa wymiana ma mieć miejsce w latach 2028-2033. Przy wymianie będzie obowiązywała zasada 20 lat. Oznacza to, że w 2028 roku na wymianę udać się muszą wszyscy kierowcy, którzy swoje prawo jazdy otrzymali do końca 2008 roku.

Najpóźniej zobowiązani będą za to kierowcy, którzy swoje prawo jazdy otrzymali w styczniu 2013 roku. Oni swój dokument muszą wymienić najpóźniej w styczniu 2033 roku. Z kolei dla przykładu kierowca, który zdał prawo jazdy w czerwcu 2010 roku, swój dokument musi wymienić najpóźniej do czerwca roku 2030.

Jakich kategorii dotyczy obowiązkowa wymiana bezterminowego prawa jazdy?

Obowiązkowa wymiana bezterminowego prawa jazdy dotyczy każdej kategorii. Tych jest całkiem sporo, gdyż w naszym kraju spotkamy kolejno kategorie AM, A1, A2, A, B1, B, B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E oraz T. Każdy posiadacz bezterminowego prawa jazdy w tych kategoriach musi udać się do urzędu w celu wymiany swojego dokumentu.

Ile ważne będzie nowe prawo jazdy po wymianie?

Po obowiązkowej wymianie prawa jazdy sytuacja z jego ważnością będzie dokładnie taka sama jak w wypadku dokumentów, które zostały wydane od 19 stycznia 2013 roku. Będą one mogły obowiązywać na maksymalnie 15 lat. Następnie po upływie tego okresu, aby przedłużyć swoje uprawnienia wszyscy kierowcy, którzy w przeszłości posiadali bezterminowe prawo jazdy będą zmuszeni do tego, by odnowić swoje uprawnienia, przedstawiając ważne badania lekarskie.

Co trzeba będzie przygotować do wymiany prawa jazdy?

Najważniejsza informacja dla kierowców, którzy obecnie korzystają z bezterminowego prawa jazdy to wiadomość dotycząca tego, czy będzie konieczne okazanie ważnych badań lekarskich. Na szczęście kierowcy przy wymianie kategorii takich jak AM, A1, A2, A, B1, B, B+E oraz T nie będą musieli okazywać badań lekarskich i powinni otrzymać prawo jazdy ważne przez kolejne 15 lat.

Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej w wypadku kierowców, którzy posiadają uprawnienia z kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E. Oni będą musieli przejść przez obowiązkowe badania, które mają pozwolić im na to, by móc pracować jako kierowca zawodowy. W tych kategoriach wszystkie prawa jazdy będą ważne przez maksymalnie 5 lat i po tym okresie należy się udać ponownie na badania w celu przedłużenia swoich uprawnień.

Aby wymienić prawo jazdy nie będzie potrzebne zbyt wiele dokumentów. W tym celu wystarczy bowiem jedynie wypełnić wniosek o wydanie dokumentu, jakim jest prawo jazdy i załączyć do niego fotografię o wymiarach 35 × 45 milimetrów. Oprócz tego konieczne będzie okazanie dowodu osobistego oraz starego prawa jazdy.

Ile kosztować będzie obowiązkowa wymiana prawa jazdy?

Jedno z częściej pojawiających się pytań dotyczy tego, ile kosztować ma taka wymiana prawa jazdy. Na ten moment nie można niestety powiedzieć ze stuprocentową pewnością, ile będzie trzeba za to zapłacić, gdyż nikt nie wie, czy w ciągu najbliższych 6 lat nie dojdzie do żadnych podwyżek, biorąc pod uwagę między innymi to, że obecnie inflacja w Polsce jest na dosyć wysokim poziomie.

Aktualnie wydanie nowego prawa jazdy wynosi 100,50 zł, wliczając w to opłatę ewidencyjną. Koszt ten nie jest więc ogromny i nie powinien stanowić większego problemu. Trzeba jednak pamiętać, że w wypadku kategorii, w których wymagane jest okazanie ważnego badania, które określa stan zdrowia i to, czy pozwala on na pracę jako kierowca zawodowy, należy również doliczyć kwotę rzędu 200 złotych za wykonanie badania. Wszędzie jest ona taka sama, gdyż została ona określona odgórnie przez ustawodawcę.

Czy obowiązkowa wymiana prawa jazdy dotyczy też kierowców z terminowymi uprawnieniami?

Wiele osób zastanawia się, czy wymiana prawa jazdy będzie też obowiązkowa dla kierowców, którzy posiadają dokument wydany po 19 stycznia 2013 roku. Mogą oni jednak spać spokojnie. Ich obowiązkowa wymiana nie dotyczy. Nie oznacza to jednak, że mogą o wymienianiu prawa jazdy zapomnieć.

Każdy kierowca, który posiada terminowe prawo jazdy, przed upływem ważności swoich uprawnień musi przejść ponownie przez badania, które mają określoną ważność. Następnie z potwierdzeniem swoich badań musi on się udać do Wydziału Komunikacji, gdzie trzeba wymienić swoje prawo jazdy. W wypadku kierowców, którzy otrzymali swoje 15-letnie uprawnienia w 2013 roku, pierwsza wymiana będzie miała miejsce w tym samym czasie, co początek okresu obowiązkowych wymian, czyli w 2028 roku. Wielu kierowców, z krócej ważnymi uprawnieniami, ten proces ma już za sobą.

 

Ciekawy temat:

Unia Europejska zaostrza normy emisji spalin. A my ciągle na ulicach spotykamy samochody które nas trują