Samochody ciężarowe

Samochód ciężarowy – największe i najpotrzebniejsze?

Każdego dnia po drogach Europy jeżdżą miliony samochodów ciężarowych. Pozwalają na transport towarów na długi dystans w sytuacjach, gdy użycie transportu lotniczego jest po prostu nieopłacalne lub operują na krótszych dystansach przy rozładunkach właśnie samolotów. Dzięki nim łańcuch dostaw do sklepów spożywczych może działać nieprzerwanie, a półki sklepowe nie świecą pustkami.

Samochód ciężarowy – historia

Samochody ciężarowe mają niezwykle długą historię. Pierwszym pojazdem tego typu nazywa się konstrukcję z 1896 roku, czyli XIX wieku. Wtedy Gottlieb Daimler jeden z pionierów motoryzacji skonstruował przeznaczony do przewozu towarów pojazd przypominający wóz konny, tylko z silnikiem zamiast zwierząt służących do napędu. Prędkość maksymalna wynosiła jedynie 12 km/h, a konstrukcja opierała się głównie na drewnie. Jego następca powstał już w 1898 roku i posiadał takie elementy konstrukcyjne jak większy silnik, czy 4-biegowa skrzynia biegów.

Najpopularniejsze dzisiaj marki swoje początki również miały wiele lat temu. Holenderski DAF zaczynał jako warsztat, który produkował także przyczepy. Pierwsza ciężarówka do sprzedaży masowej powstała w 1949 roku. Volvo swoje pierwsze pojazdy ciężarowe zbudowało w 1928 roku.

Samochód ciężarowy – czym jest?

Z definicji prawnej samochód ciężarowy to po prostu pojazd przeznaczony do przewozu ładunków. Pod tą kategorię zalicza się także samochody ciężarowo-osobowe, które służą do przewozu od 4 do 9 osób. Te przeznaczone do przewozu ładunków dzieli się w trzy kategorie. Pierwsza N1 ma maksymalną masę mniejszą niż 3,5 tony. N2 musi mieścić się w zakresie 3,5-12 ton. N3 to wszystkie pozostałe pojazdy, które przekraczają 12 ton.

Do prowadzenia samochodu ciężarowego wymaga się prawa jazdy kategorii C, lub C1 w wypadku mniejszych, lżejszych konstrukcji. Kierowcy zestawów składających się z ciągnika siodłowego z naczepą potrzebuje już prawa jazdy kategorii C+E.

Najpopularniejsze w Europie ciągniki siodłowe to konstrukcja, której bazą jest podwozie, na którego przodzie umieszczona jest kabina, pod którą znajdziemy silnik, a za nią mamy siodło służące do połączenia z naczepą. W Europie przód ciągnika siodłowego jest płaski, a w USA najpopularniejszy jest model 2-bryłowy, w którym kabina jest umieszczona za długą maską.

Pojazd ciężarowy – najpopularniejsi producenci

Jedną z firm kojarzonych przede wszystkim z samochodami ciężarowymi i ciągnikami siodłowymi jest Scania. Szwedzka firma położona pod Sztokholmem działa od 1891 roku, a pojazdy ciężarowe produkuje od 1902 roku. Aktualnie jej właścicielem jest Volkswagen AG, a fabryki, w których buduje się pojazdy spod znaku gryfa budowane są w Szwecji, Rosji, Polsce, Holandii, Francji oraz Brazylii i Argentynie. Najbardziej popularne w Europie modele Scanii to seria R, która ma na koncie tytuł Samochodu Ciężarowego Roku 2005, 2010 i 2017.

Zostajemy w Szwecji, która stoi samochodami ciężarowymi na wysokim poziomie. Volvo produkuje je od 1928 roku i rocznie na ulice wyjeżdża prawie 200 tysięcy pojazdów. Model FH16, który jest często spotykany na europejskich i polskich ulicach może pochwalić się tytułem ciężarówki roku 2014.

Kolejnym uznanym producentem samochodów ciężarowych jest niemiecki MAN. Firma ta jest znana przede wszystkim z modeli z przeogromną czołową szybą, a różne egzemplarze tej marki zdobywały tytuł Samochodu Ciężarowego Roku 2001, 2006 oraz 2008.

Uznanie posiada również holenderski DAF. Producent z bogatą sięgająca II Wojny Światowej historią, Obecnie produkowana linia XF sięga 1997 roku, a wersja z 2017 posiadająca nowe układy napędowe zdobyła tytuł Samochodu Ciężarowego Roku 2018.

Swoje samochody ciężarowe posiada również Mercedes-Benz. Seria Actros jest uznana przez media, gdyż 4 z 5 jej generacji może pochwalić się tytułem Samochodu Ciężarowego Roku w latach 1997, 2004, 2009 i 2012. Nowy Actros MP5 jest przełomowy, gdyż zamiast lusterek posiada on kamery, które monitorują obszar po bokach pojazdu. Do sprzedaży trafił on w 2019 roku i dostępny jest z dwiema lub trzema osiami, a także trzema wariantami kabiny. 

 

 

Zobacz również: Jakie samochody ciężarowe najlepiej sprzedają się w 2022 roku?