Samochody dostawcze nowe i używane

Autolawety

Autolaweta

Autolaweta to wyjątkowy rodzaj samochodu dostawczego. Mówiąc najprościej - jest to auto dostosowane do przewozu innych pojazdów. Jest ona wykorzystywana do transportu niesprawnych samochodów lub takich, które z jakiegoś względu nie są dopuszczone do ruchu (np. brak ważnego badania technicznego).

Różne rozmiary

Lawety często są dużymi platformami najazdowymi przyczepionymi do ciągników siodłowych. Są to pojazdy przystosowane do przewożenia równocześnie wielu samochodów lub maszyn budowlanych. Na drogach dużo częściej można spotkać autolawetę, czyli specjalny samochód dostawczy, który został tak przerobiony, by mógł legalnie i bezpiecznie holować inny pojazd. Kabina autolawety najczęściej jest standardowa dla danego modelu i jest taka sama niezależnie od jego przystosowania do pracy. Oznacza to, że kierowca będzie cieszył się tym samym komfortem w autolawecie i samochodzie dostawczym wyposażonym w chłodnię lub skrzynię.

Dodatkowe wyposażenie

Standardowo autolaweta umożliwia najazd na nią. Nowoczesne pojazdy są dodatkowo wyposażone w automatyczną wciągarkę. Świetnie sprawdza się ona przy organizacji transportu samochodów uszkodzonych i niesprawnych. Wyciągarka może też przydać się w sytuacji, w której pojazd wpadnie do rowu lub zakopie się w grząskim piasku czy błocie. Wyciągarka jest też niezastąpiona przy stawianiu auta na kołach. Powinna więc znaleźć się w pojeździe, który przyjeżdża na miejsce wypadku lub kolizji.

Pomoc drogowa oraz handlarze

Autolawety najczęściej są wykorzystywane jako samochody pomocy drogowej. Zdarza się też, że korzystają z nich sprzedawcy samochodów, którzy dzięki autolawecie mogą transportować równocześnie np. dwa samochody lub samochód i motocykl.

Dwa sposoby mocowania

Samochody dostawcze przerobione na auto lawetę mają dwa sposoby mocowania do nich pojazdu. Do wyboru jest mocowanie na hak oraz na łańcuch. Obecnie odchodzi się już od tego pierwszego typu, bo przy jego mocowaniu dochodziło do uszkodzenia auta. Dlatego dużo bardziej bezpieczne jest mocowanie pojazdu łańcuchem za przednie koło.

Artykuły i porady