Motocykle, quady, chopper, ogłoszenia sprzedaży

Motocykle - Chopper

Motocykle typu Chopper Używane i nowe. Sprawdź ogłoszenia sprzedaży motocykli i skuterów

Motocykl typu Chopper

Motocykle typu Chopper to maszyny z historią. Stały się nieodłącznym elementem współczesnej kultury, ucieleśniające wolność, powolne sunięcie po drogach Ameryki i indywidualność. Nie jest to kłamstwo, a pewien mit utrwalony w naszych głowach za sprawą filmów typu Easy Rider. W swoich początkach Choppery były motocyklami, które miały rozwinąć jak największą prędkość. Miały stać się motocyklami sportowymi.

Narodziny

W pierwszych latach po II Wojnie Światowej do Ameryki wracały motocykle wykorzystywane podczas walk. Część zdemobilizowanych żołnierzy otrzymało możliwość wykupienia ich, z której skwapliwie skorzystali. Były to głównie Harleye WLA z silnikami V2 o pojemności 750 cm³. Trudno jest porównywać te maszyny z dzisiejszymi. To nie były miłe i przyjemne jednoślady, a masywne woły pociągowe, stworzone do konkretnych militarnych celów. Głównym mankamentem była niewielka prędkość, jaką motocykle osiągały. Żeby to zmienić weterani, nie mając możliwości wymiany elementów, postanowili pozbyć się tych, które uznali za zbędne. Lżejsze o błotniki, światła, z nowymi mniejszymi zbiornikami paliwa i cieńszymi oponami, a niekiedy pozbawione nawet przedniego hamulca, rozwijały prędkość nieosiągalną dotychczas dla nich. Właśnie z tego okrajania motocykli ze wszystkiego, co spowalniało kierowcę, wywodzi się nazwa Chopper. To chop oznacza siekać, odcinać.

Przeznaczenie

Prędkość, o którą tak walczono, była niezbędną podczas wyścigów, organizowanych od świateł do świateł. Te motocykle miały szybko przejechać prostą i krótką trasę. Stąd niewielkie zbiorniki paliwa i wysunięte przednie koło, które ułatwiało utrzymanie równowagi przy większych prędkościach.

Dalsze Losy

Szybko na całym świecie pojawiły się warsztaty specjalizujące się w budowaniu Chopperów. Niedługo później duże firmy zainteresowały się nowym typem motocykla i zaczęły tworzyć własne modele. Zmianę przeszedł wygląd motocykla. Z dość topornych i raczej brzydkich motocykli (bo też na wygląd nikt uwagi na początku nie zwracał) przekształcił się w zjawiskowe i stylowe znane Choppery. Choć współcześnie uważa się, że motocykle typu Chopper lata świetności ma już za sobą, to nadal posiada wielkie grono fanów, zasilane kolejnymi pokoleniami motocyklistów.

Artykuły i porady