Hyundai i20 to miejski samochód produkowany od 2008 roku. Od 2020 roku na rynku dostępna jest jego trzecia generacja. Hyundai i20 jest typowym hatchbackiem i występuje w wersji 3 lub 5-drzwiowej. Model jest ceniony na rynku kompaktowych aut za wiele kwestii – do plusów można zaliczyć chociażby wysoką ergonomię i funkcjonalność wnętrza. Komfortowe i dobrze ukształtowane fotele sprawiają, że jazda i20 jest po prostu bardzo wygodna. Wnętrze jest świetnie spasowane i dobrze wyposażone nawet w najbardziej podstawowej wersji. Model występuje również w usportowionej wersji – Hyundai i20 N to wariant typu hot hatch napędzany 1,6 litrową benzynową jednostką T-GDi o mocy 204KM. Jednak i w standardowych wersjach silniki benzynowe i wysokoprężne są udanymi jednostkami gwarantującymi dobrą dynamikę przy rozsądnym spalaniu. Hyundai i20 oznacza się stosunkowo prostą konstrukcją, a co za tym idzie niewygórowanymi kosztami utrzymania. Bez względu, czy interesuje Cię nowy czy używany Hyundai i20, na naszej stronie znajdziesz liczne oferty sprzedaży tego modelu i z pewnością natrafisz na egzemplarz dopasowany do Twoich potrzeb.
Hyundai i20 FAQ:
Jakie jest średnie spalanie Hyundai i20?
W samochodach z segmentu B niezwykle ważną kwestią, przez pryzmat której klienci często podejmują decyzję o kupnie auta, jest jego zużycie paliwa. Jako że pojazdy z tej kategorii najczęściej są stworzone do jazdy miejskiej, często nawet drobne różnice w spalaniu będą niezwykle mocno odczuwalne. Czy Hyundai i20 zdaje w tej kwestii egzamin?
Jednostki oferowane w Hyundaiu i20 oferują po prostu przyzwoite zużycie paliwa. Porównując z konkurencją nie są to co prawda rewelacyjna wyniki, lecz nie można równocześnie powiedzieć, iż miejski hatchback od marki z Korei Południowej jest smokiem, który non-stop łaknie kolejnych porcji benzyny.
Pod maską Hyundaia i20 w wersji standardowej znajdziemy litrowy silnik T-GDI o mocy 100 koni mechanicznych oraz 1.2 MPI o mocy 84 KM. W obu przypadkach możliwe jest zejście ze spalaniem poniżej 7 litrów na 100 kilometrów. W przypadku 1.6 T-GDI w odmianie N, bardziej realną wartością jest 8l/100 km.
Jaki silnik wybrać Hyundai i20 ?
Najnowsza generacja Hyundaia i20 pojawiła się na rynku dopiero w zeszłym roku. Nie powinno więc dziwić, że w kwestii gamy silnikowej aktualnie nie mamy jeszcze zbyt wielkiego pola manewru. Do wyboru mamy bowiem wyłącznie jednostki napędzane benzyną w różnych wersjach pojemnościowych oraz mocowych. Każdy jednak powinien koniec końców móc znaleźć coś dla siebie.
Zacznijmy od silników, które są implementowane w podstawowym wariancie Hyundaia i20. Na pierwszy ogień – najmniejszy, lecz równocześnie ten najmocniejszy silnik. Turbodoładowany, litrowy motor potrafi wykrzesać z siebie aż 100 koni mechanicznych, co jest naprawdę dobrym rezultatem. Większa jednostka posiada zaś pojemność 1,2 litra, a jego moc to 84 konie mechaniczne. Brak turbosprężarki robi jednak swoje.
W przypadku usportowionego wariantu i20N, otrzymujemy dostęp do najmocniejszego silnika. Jest to turbodoładowane 1.6 T-GDI, które posiada naprawdę zacne osiągi – 204 KM oraz maksymalnie aż 305 Nm to liczby robiące wrażenie.
Jakie są opinie o Hyundai i20?
Hyundai poczynił ogromny postęp w tworzeniu swoich samochodów i to zdecydowanie widać. Najnowsze wcielenie i20 zbiera naprawdę pozytywne oceny i może być rozważane jako świetny wybór w segmencie B, choć oczywiście koreańskim projektantom nie można zarzucić bezbłędności i nieomylności w kwestii podejmowanych rozwiązań.
Zacznijmy jednak od atutów, a tych jest spora lista. Silniki świetnie spisują się w mieście, a jednostką z wersji N można poszaleć i poza nim. Układ jezdny jest naprawdę świetny, a ergonomia wnętrza mimo rozmiarów auta stoi na najwyższym poziomie. Doceniany jest również świeży wygląd, a także bardzo dobra niezawodność.
Jeżeli zaś chodzi o wady, trzeba tutaj wymienić silniki. Te najsłabsze w mieście radzą sobie dobrze, lecz wyższe prędkości nawet w obszarze niezabudowanym to dla nich mordęga. Sporo osób narzeka również na słabe reflektory. Jeżeli jednak te wady was nie odstraszają, Hyundai i20 bez wątpienia świetny kandydat w tym segmencie.
Jakie są wymiary Hyundai i20?
Hyundai i20 pod względem wymiarów nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle konkurencji z segmentu B. Wysokość 4040 mm, szerokość 1750 mm oraz wysokość 1450 mm to wręcz szablonowe gabaryty dla tego typu auta. Jest ono natomiast całkiem ciężkie – choć oczywiście masa własna zależy od wersji wyposażenia oraz jednostki, waha się ona w przedziale 1088-1300 kilogramów. W szczególności ta graniczna wartość jest dość zaskakująca jak na auto o tak niewielkich rozmiarach.
Bagażnik cechuje się naprawdę przyzwoitą pojemnością 351 litrów, co w przypadku segmentu B jest naprawdę przyzwoitym rezultatem. Po złożeniu tylnej kanapy jesteśmy w stanie powiększyć przestrzeń załadunkową do objętości 1165 litrów, co robi naprawdę spore wrażenie. Niskie zwisy podkreślają sportowe zacięcie tego modelu (w szczególności, jeżeli mówimy o usportowionej wersji N), a prześwit o wysokości 14 centymetrów nie zaburza tego wrażenia, przy okazji dając większą wolność w jeździe po mieście.
Jakie są ceny Hyundai i20?
Hyundai posiada sporo modeli, oferujących świetne rozwiązania w mieście. Jeżeli szukamy jednak klasycznego hatchbacka, który sprawdzi się w betonowej dżungli oraz przy okazjonalnych wypadach za miasto, warto sprawdzić oferty ogłoszeń dotyczące Hyundaia i20. Za ten samochód z rocznika 2022 zapłacimy nie mniej niż 66 500 złotych. Polując zaś na topową wersję Smart, konieczne będzie zapłacenie już aż 91 400 złotych.