Ford Mondeo - jaki silnik wybrać?

Ford Mondeo - jaki silnik wybrać?

Wszystkie generacje Forda Mondeo zaliczały się do solidnie wykonanych projektów samochodowych. Od początku Forda Mondeo oferowano w tylu wersjach silnikowych, że do dziś często się połapać w bardzo szerokiej gamie. Jednak dzięki tak dużej ilości wariantów silników jest w czym wybierać. W kontekście awaryjności to z pewnością w historii na dobre zapisała się trzecia generacja Mondeo. Dopiero modele czwartej generacji rozwiązały liczne problemy, między innymi związane z awaryjnością mechaniki oraz korodowaniem auta. W nowej generacji producent marki zadbał przede wszystkim o to, aby miłośnik rozwiązań Forda, dostał taką jednostkę napędową, która spełni wszystkie jego oczekiwania. Zatem, które z silników w Fordzie Mondeo są warte uwagi i polecenia obecnym klientom?

 

Ford Mondeo – silniki benzynowe i diesla

 

W Fordzie Mondeo silniki benzynowe o pojemności 1.6/2.0 oraz 2.3 to jednostki wolnossące, które były dostępne na samym początku. Z kolei turbodoładowanie dostępne było wyłącznie w pięciocylindrowej jednostce 2.5 turbo. Jednak już w 2010 roku pojawiły się nowoczesne jednostki zaopatrzone w turbosprężarki oraz bezpośrednie wtryski w wersjach 1.6, oraz 2.0 EcoBoost o mocy 203 i 240 KM. Wprowadzona została także nowe odmiana silnika benzynowego o pojemności 1.6 litra i mocy 120 KM. Co ciekawe, Ford Mondeo, a szczególnie starsze modele, nie powinny interesować miłośników instalacji gazowych, ponieważ w starszych modelach nie ma hydrauliki zaworowej. Dlatego ewentualny montaż instalacji gazowej może prowadzić do poważnych usterek z głowicą. Z kolei w kwestii silników dieslowych największą popularnością cieszył się model 2.0 TDCI o mocach 115 oraz 130 KM. Była to wersja, która bezapelacyjnie uchodziła za najlepszą jednostkę w Fordzie Mondeo. Mała awaryjność i przyzwoite spalanie pozwoliło na solidną sprzedaż modelu. Jednak zdecydowanie poleca się wybór jednostki 2.0 TDCI, nie tylko z uwagi na wysoką kulturę pracy, ale także bardzo dobre osiągi, które okupowane są akceptowanym poziomem spalania.

 

Ford Mondeo – rekomendowane modele                                           

 

Ford Mondeo na tle innych modeli Forda wypada dość przeciętnie. Nie znaczy to jednak, że auto jest całkowicie pozbawione atutów. Oczywiście mimo tego, że model posiada sporą różnorodność w wyborze silników, to zdecydowanie tych udanych jest dość mało. Najlepszym wyborem w wersji benzynowej będzie 1.6 oraz 2.0. Z kolei wersja dieslowa to wyłącznie 2.0 TDCI. Auto przede wszystkim polecane jest dla miłośników modelu, którzy darzą go dużym sentymentem.

 

Zobacz również: Ford Mondeo - samochód osobowy klasy średniej

 

Ford Mondeo - jaki silnik wybrać?
Ford Mondeo - jaki silnik wybrać?
Ford Mondeo - jaki silnik wybrać?