czujniki parkowania

Jakie są systemy wspomagające parkowanie?

W ciągu ostatnich kilkunastu mogliśmy być świadkami gigantycznego wręcz skoku technologicznego w branży motoryzacyjnej. Wiele zmieniło się na przykład w kwestii parkowania. Obecnie kierowcy otrzymują od producentów szereg różnych systemów, które pozwalają na znaczne ułatwienie całej procedury parkowania.

Dzięki technologii parkowanie jest łatwiejsze niż kiedykolwiek

Każdy kierowca chociaż raz w swoim życiu miał moment zawahania, kiedy zabierał się do wykonania manewru parkowania, niezależnie co było tego powodem – małe doświadczenie, gorączkowe szukanie wolnego miejsca, czy też mały margines błędu na zatłoczonym parkingu. Jeszcze kilkanaście lat temu w większości przypadków byliśmy zdani tylko i wyłącznie na naszą intuicję, orientację w przestrzeni oraz umiejętności. Obecnie jednak nie tylko w nowych samochodach, w wielu przypadkach z pomocą może nam przyjść technologia.

W nowych samochodach możemy już natrafić na bardzo zaawansowane systemy, które ułatwiają bądź wyręczają nas w całym procesie parkowania. Nawet w starszych autach jednak możemy znaleźć mniej skomplikowane urządzenia, które potrafią stanowić naprawdę solidne oparcie dla każdego, nawet bardzo doświadczonego kierowcy. Dzisiaj pora na przegląd technologii, które w dzisiejszych czasach są w stanie pomóc nam bezpiecznie i pewnie parkować nasze auta.

Kamera cofania i czujniki cofania

Na pierwszy ogień weźmiemy technologię, która w samochodach z wyższej półki dostępna była już w latach 90., a obecnie możemy ją dokupić i zamontować w praktycznie każdym aucie. Chodzi tutaj o czujniki cofania, które jak na swoje czasy były prawdziwą rewolucją. Bynajmniej jednak nie powinniśmy na nie z dzisiejszej perspektywy, gdyż nadal te urządzenia potrafią być niezwykle przydatnymi narzędziami w miejskiej dżungli.

Czujniki cofania opierają swoje działanie na ultradźwiękach. Czujnik wysyła przed siebie fale, które następnie są odbijane przez otaczające przedmioty – inne auta, drzewa czy budynki. Czujnik jest w stanie obliczyć czas, w którym fala wraca do niego po wysłaniu i w zależności od tego wysyła nam odpowiedni sygnał dźwiękowy. Im jest on emitowany częściej i im większe ma on natężenie, tym bliżej jesteśmy potencjalnego zagrożenia. Pozwala to nam na łatwiejsze oszacowanie odległości do przedmiotu za nami, a co za tym idzie pomaga to lepiej umiejscowić nasz samochód.

Kolejnym krokiem w rozwoju tej technologii jest kamera cofania. W kontekście komunikatów dźwiękowych działa ona na takiej samej zasadzie, co czujnik cofania, jednakże daje nam ona jeszcze jeden bardzo ważny bodziec – obraz, dzięki czemu możemy zobaczyć, czy nagle nie pojawi się za nami człowiek lub czy na pewno jesteśmy wystarczająco daleko innego auta czy budynku. Kamery cofania nowej generacji są również w stanie pokazać nam naszą drogę przejazdu z zależności od tego, jak mocno skręcimy kierownicą. W przypadku parkowania na małych przestrzeniach jest to pomoc wręcz nieoceniona.

Kamera 360 stopni – czym się różni od zwykłej kamery cofania?

Będąc już przy kamerach cofania, warto jest również wspomnieć o kamerach 360 stopni, które są implementowane w coraz to większej liczbie samochodów. Jest to tak naprawdę zespół kamer, które śledzą obraz z wielu różnych stron samochodu, co pozwala na finalne wygenerowanie obrazu o kącie 360 stopni. Dzięki temu zarówno my, jak i auto mamy podgląd na wszystko to, co dzieje się w naszej okolicy.

Asystent parkowania – kiedy auto parkuje za nas

Bez kamer 360 stopni nie byłyby zaś w stanie powstać bardzo zaawansowani asystenci parkowania, którzy są w stanie samodzielnie zaparkować nasze auto za nas. Po stanięciu w odpowiednim miejscu i zaznaczeniu miejsca, w którym chcemy zaparkować nasze auto, komputer przejmuje panowanie nad kierownicą i precyzyjnie umiejscawia auto na miejscu, w czym bardzo pomagają kamery umieszczone z wielu stron auta. Warto również dodać, iż jeżeli komputer uzna manewr za niemożliwy do wykonania, nie będzie uparcie próbował dokończyć swoją robotę, a po prostu odda kierownicę w nasze ręce.