volvo v90

Volvo V90 - który silnik najlepszy?

Volvo V90 - który silnik najlepszy?

Volvo V90 to produkowany od 2016 roku osobowy samochód klasy wyższej. Pojazd posiada konstrukcję bliźniaczą dla sedana S90 i jest jego odpowiednikiem w wersji kombi. W modelu tym zastosowano dwulitrowe jednostki Drive-E własnej konstrukcji marki. Gama silnikowa obejmuje jednostki benzynowe i wysokoprężne, a także wersję z napędem hybrydowym. Wybór jest całkiem spory, dlatego powinniśmy wiedzieć decydując się na Volvo V90 jaki silnik wybrać.

Silniki benzynowe Volvo V90

Na krótkich trasach miejskich bardzo dobrze sprawdza się czterocylindrowy silnik benzynowy B4, dysponujący turbodoładowaniem. Model V90 posiada moc 194 KM i pojemność 2,0 l, a do 100 km rozpędza się w ciągu 7,9 sekundy. Jego ulepszoną wersją jest jednostka B5, która osiąga prędkość 100 km/h w niecałe 7 sekund oraz rozwija 247 KM. Silnik ten jest nieco szybszy od swojego wysokoprężnego odpowiednika. Na uwagę zasługuje ponadto benzynowy model B6 o mocy 296 KM oraz napędzie na cztery koła, który jest w stanie rozpędzić się do 100 km/h w zaledwie 6,2 sekundy.

Silniki wysokoprężne Volvo V90

Najpopularniejsze dla Volvo V90 wersje silnikowe to także model B4 o mocy 194 KM, który rozpędza się do 100 km/h w 8,5 sekundy. Istnieje również 2-litrowa wersja B5 dysponująca mocą 232 KM. Obie jednostki zapewniają dobre przyspieszenie w średnim zakresie, pozwalając na utrzymanie optymalnej prędkości przy mało intensywnej pracy. W przypadku diesli w Volvo V90, na szczególną uwagę zasługują modele korzystające z technologii PowerPulse. System ten wspomaga turbosprężarkę, dzięki czemu jest w stanie przyspieszyć samochód do 100 km/h w ciągu zaledwie 7,1 sekundy. Dodatkową zaletą jest dobra przyczepność zapewniana przez standardowy układ napędu na cztery koła. 

Hybrydowe silniki Volvo V90

Podstawowym układem hybrydowym w Volvo V90 jest model Recharge T6, który łączy w sobie turbodoładowaną 2-litrową jednostkę benzynową z kompresorem, silnik elektryczny oraz akumulator. Odpowiednie połączenie mocy podzespołów sprawia, że jest to najlepiej przyspieszający wariant dostępny w gamie. Prędkość 100 km/h osiąga w czasie nawet poniżej sześciu sekund. Motor elektryczny czerpie energię z akumulatora litowo-jonowego o pojemności 9,2 kWh, które da się ładować bezpośrednio z gniazdka. Sumaryczna moc auta wynosi dzięki temu 407 KM, a maksymalny moment obrotowy sięga aż 640 Nm. Zdecydowana większość koni mechanicznych przypada na silnik benzynowy. Zasięg jazdy na silniku elektrycznym dzięki zmagazynowanej w akumulatorach energii to aż 45 km. Obecność baterii przekłada się niestety na zwiększenie masy auta, która przekracza w tym wariancie 2 tony. 

Nowe Volvo V90

Niedawno ujrzeliśmy nowy model Volvo V90 w odmienionej wersji. Możemy zapomnieć tu o kanciastej stylistyce, mimo że wciąż utrzymany jest szwedzki minimalizm, to mamy do czynienia z nowoczesnym i luksusowym stylem, jakiego w marce jeszcze nie było. Dziennikarze motoryzacyjni twierdzą, że z nową linią i wyglądem, a także wyposażeniem i osiągami nowe Volvo V90 jest mocnym konkurentem dla niemieckich marek takich jak BMW, Audi czy Mercedes.

Wnętrze modelu jest wykończone w bardzo wysokim standardzie – miękkie w dotyku skóry, perfekcyjne dopasowanie elementów czy wysoka dbałość o detale. Z opcji, które dodatkowo wpływają na komfort jazdy jest zastosowane zawieszenie poprzecznym kompozytowym resorem piórowym z tyłu. Opcjonalne miechy powietrzne montowane z tyłu to również dodatek, który zapewnia jeszcze wyższy komfort prowadzenia tego auta.