Audi A4 - piąta generacja modelu

Audi A4 - piąta generacja modelu

Audi A4 produkowany jest od 1994 roku, a od 2015 roku obecna jest piąta generacja teog modelu. To samochód osobowy klasy średniej zaliczany do grona mniejszych samochodów reprezentacyjnych. Model A4 został wykonany na tej samej platformie, co m.in. Volkswagen Passat. Początkowo produkowany był wyłącznie 4-drzwiowy sedan, a z czasem na rynku pojawiła się wersja kombi (Audi A4 Avant). Audi A4 jest sprzedawane w wersjach z napędem na przednie koła lub z napędem na wszystkie 4 koła (Audi A4 Quattro). Nowością wprowadzoną w Audi A4 była nowoczesna skrzynia biegów Tiptronic (która pozwalała na wybór manualnego lub automatycznego trybu pracy) potem zastąpiona przez Multitronic, a ostatnio w Audi A4 montuje się skrzynie S-tronic.

Pierwsze A4 miało oznaczenie B5 z wersją topową RS4 o mocy 265 KM. Do 2020 roku sprzedano ponad 6,5 mln sztuk modelu Audi A4 i do tej pory starsze generacje cieszą się dużym zainteresowaniem. Audi A4 to bezpośredni następca legendarnego Audi 80, jednak to zupełnie inne auta. 

II generacja A4 to powiększone wnętrze i zdecydowanie poprawiony komfort przez nowe zawieszenie. W standardzie znajdziemy ESP, wspomaganie hamulców i poduszki powietrzne z boku. Generacja ta weszła do produkcji w 2000 roku.

Rok 2004, jesień to III generacja i od razu mamy zmianę stylizacji, większą gamę silników oraz zmiany w elektronice. Od początku dostępne w dwóch wersjach, jako  limuzyna i kombi, a 2 lata później w sprzedaży pojawił kabriolet. Opcjonalne skrzynie automatyczne w wersjach z napędem na przednią oś dostarczane były ze skrzynią biegów Multitronic, a w wersjach quattro ze skrzynią Tiptronic.

Audi A4 IV gen. zostało pokazane w 2007 roku, a od 2009 roku dostępna jest sportowa wersja S4. Do wyboru są nowe 6-stopniowe manualne przekładnie oraz trzy automatyczne tj. skrzynia bezstopniowa Multitronic, skrzynia S-tronic i Tiptronic połączona z napędem 4x4 (quattro).

Piąta generacja Audi A4 produkowana jest od połowy 2015 roku i nosi oznaczenie B9. Samochód zaprojektowano od podstaw ma mniejszą masę własną od poprzedniej generacji nawet o 128 kg. Powstała wersja usportowiona S4 z silnikiem o mocy 354 KM. W połowie 2019 roku dokonano liftingu podczas którego zmieniono większość paneli nadwozia. Pojawiły się inne reflektory i grill. Zmieniono też kształt tylnych lamp, pojawiły się przetłoczenia na linii bocznej.

 

 

 

Audi A4 - piąta generacja modelu
Audi A4 - piąta generacja modelu
Audi A4 - piąta generacja modelu