Audi A4

Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Audi A4

W świecie motoryzacji istnieje kilka modeli, które z czystym sumieniem możemy nazwać ponadczasowymi. Do tej rubryki zdecydowanie możemy wpisać Audi A4. Samochód ten pomiędzy swoimi pięcioma generacjami pod względem wyglądu przechodził zmiany wyłącznie kosmetyczne, lecz nie przeszkodziło mu to w zostaniu jednym z najpopularniejszych aut segmentu D w historii.

Audi A4 – geneza modelu

Historia Audi A4 rozpoczyna się w 1994 roku, kiedy to zaprezentowano pierwszą generację ponadczasowego modelu. Był on zastępcą kultowego aktualnie Audi 80, lecz nawet w momencie swojego debiutu na tej konstrukcji spoczywała spora presja w kwestii zastąpienia odchodzącej na emeryturę legendy. Koniec końców jednak żadna obawa się nie sprawdziła, a A4 stała się międzynarodowym hitem.

Wiele edycji specjalnych, przełomowa skrzynia biegów Tiptronic, świetne silniki i dwa liftingi sprawiły, iż nowy samochód od Audi, sprzedawany jako sedan lub kombi, potrafił utrzymać się w czołówce statystyk sprzedażowych przez siedem lat swojej produkcji.

Druga generacja trafiła do produkcji w 2000 roku, a więc w okresie, gdy poprzednie wcielenie A4 nadal było produkowane. Tym razem do sedana i kombi dołączono także całkiem udany kabriolet. W tej generacji zadebiutowała przekładnia o nazwie Multitronic, a także zaszło parę zmian technicznych. Niezwykle podobnie możemy również opisać Audi A4 III. Producent z Ingolstadt uznał zapewne, iż nie ma potrzeby zmieniać czegoś, co działa dobrze i sprzedaje się dobrze.

Trzecia generacja produkowana była jedynie w latach 2004-2008. Rok przed wyjechaniem ostatniego egzemplarza z fabryki, na rynku dostępne już było Audi A4 czwartej generacji. Pojawiły się pewne zmiany w wyglądzie tylnej części auta, lecz w gruncie rzeczy designersko, pomijając grill, zmieniło się niewiele. Z oferty zniknął kabriolet, za to w trakcie istnienia generacji pojawiła się wersja Allroad. Aktualna generacja, z cyferką V w nazwie, tworzona jest od 2015 roku. Lifting zaś odbył się w 2019 roku.

Audi A4 – dane techniczne i wymiary

Audi A4 wymiary

Choć może na to nie wyglądać, najnowsze A4 jest tak naprawdę całkowicie nową konstrukcją w porównaniu do swoich starszych braci. Generacja B9 urosła wszerz i wzdłuż (kolejno 4726 mm oraz 1842 mm), lecz nie zmieniła swojej wysokości. Waga za to spadła o ponad 100 kilogramów. W wersji kombi, najnowsze Audi A4 posiada bagażnik o pojemności 505 litrów, lecz po złożeniu tylnych foteli przestrzeń załadunkowa to zawrotne 1510 litrów.

Cena i segment przekładają się oczywiście na wyposażenie. W najnowszym Audi A4 znajdziemy wszystkie najużyteczniejsze nowinki technologiczne. Zaawansowane cyfrowe lub półcyfrowe wskaźniki, które można dowolnie spersonalizować, pakiet Audi Connect, asystent parkowania, kamera cofania, aktywny tempomat to tylko początek.

Opcji dostosowania swojego egzemplarza jest mnóstwo i potrzeba naprawdę sporej ilości czasu, by móc zapoznać się ze wszystkimi możliwymi udogodnieniami. To oczywiście jest ogromnym atutem nowego Audi A4 – jesteśmy w stanie stworzyć samochód, który będzie idealnie odpowiadać naszym potrzebom.

Audi A4 – gama silnikowa

Aktualna gama silnikowa Audi A4, nie licząc oczywiście jednostek z wersji S4 oraz RS4, składa się dwóch silników w łącznie dziewięciu specyfikacjach. 2-litrowy motor benzynowy TFSI oferuje nam warianty o mocy 150, 190, 204, 245 oraz 265 koni mechanicznych. W  gamie silników wysokoprężnych znajdziemy za to legendarne 2.0 TDI w wersjach 136, 163, 190 oraz 204 koni mechanicznych.

Audi A4 wnętrze

Audi A4 – ceny samochodów nowych i używanych

Kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić za Audi A4, może znacząco się różnić od silnika oraz wyposażenia. Nie powinniśmy jednak nastawiać się na cenę mniejszą niż 137 000 złotych. Po wybraniu najlepszego wyposażenia oraz najmocniejszej jednostki, cena ta może jednak urosnąć do 216 350 złotych. Za wersję Allroad, S4 czy RS4 przyjdzie nam oczywiście zapłacić o wiele więcej.

Na jakie ceny natkniemy się za to przeglądając samochody używane? Wszystko zależy od generacji. Najnowsze B9 w dobrym stanie można znaleźć już za lekko ponad 75 000 złotych. Z każdą kolejną generacją ceny będą spadać. Dla przykładu, za Audi A4 II przyjdzie nam zapłacić około 15 000 – 20 000 złotych.