BMW X5 – jak wybrać silnik?

BMW X5 – jak wybrać silnik?

BMW X5 to klasyczny SUV klasy wyższej, który przez BMW produkowany jest już od końca lat dziewięćdziesiątych i był pierwszym SUV-em, jaki pojawił się w ofercie niemieckiego producenta. Model na tyle dobrze się przyjął, że obecnie produkowana jest jego czwarta, mocno unowocześniona generacja. Obecnie produkowana wersja X5 dostępna jest w kilku wariantach, z silnikami sześcio- i ośmiocylindrowymi, a także w wersji hybrydowej Jak wybrać najlepszy model silnika do tego samochodu?

 

Silniki sześciocylindrowe

 

Wśród silników tego typu warto omówić model B58C. Przy pojemności 3 litrów silnik ten charakteryzuje się dość przeciętną mocą maksymalną – 333 KM, przy jednoczesnych przeciętnych wartościach spalania. Gdyby chodziło o inny, tańszy i lżejszy model SUV-a, z całą pewnością można by powiedzieć, że to silnik warty polecenia, tym bardziej że ma opinię mało awaryjnego. W tym przypadku jest jednak inaczej. Wydaje się, że samochód tak wysokiej klasy dużo traci w połączeniu z tym właśnie silnikiem i nie jest to wybór, który warto by było komukolwiek polecić.

 

Silniki ośmiocylindrowe

 

X5 znacznie więcej możliwości oferuje w kategorii silników 8-cylindrowych. Jednym ze sztandarowych modeli jest tutaj N63B. To bardzo nowoczesna konstrukcja z bezpośrednim wtryskiem paliwa zbudowana w układzie V. W tym modelu zastosowano sprężarki w technologii Twin Turbo, które umieszczone są centralnie – pomiędzy głowicami silnika. W ten sposób uzyskano bardzo lekką, ale jednocześnie mocną konstrukcję. Silnik ma pojemność nieco mniejszą niż 4,5 litra i oferuje maksymalną moc 406 KM, co już jest całkiem przyzwoitym wynikiem. Bez żadnych wątpliwości – zarówno ze względu na parametry, jak i niezbyt wysoką awaryjność – jest to model o wiele bardziej warty polecenia niż B58C. Ten silnik o wiele bardziej pasuje do dość luksusowego auta, jakim niewątpliwie jest X5 najnowszej generacji.

 

Silniki hybrydowe

 

Warto wiedzieć, że model X5 oferuje również wariant z silnikiem hybrydowym. Silnik xDrive45e oferuje moc 394 KM, co jest niezłym osiągnięciem wśród konstrukcji tego rodzaju. Wbrew temu, czego można by było się spodziewać, jest to wariant dość mocny i całkowicie adekwatny do charakteru BMW X5. W połączeniu ze znacznie zmniejszonym zużyciem paliwa i wysoką jakością emitowanych spalin jest to model, który z całą pewnością można polecić wszystkim tym kierowcom, którzy oprócz wysokiej mocy cenią sobie też oszczędne zużycie paliwa, a w swoich wyborach kierują się również troską o stan środowiska naturalnego. 

 

 

Zobacz również: BMW X5 - nowy SUV BMW

 

BMW X5 – jak wybrać silnik?
BMW X5 – jak wybrać silnik?
BMW X5 – jak wybrać silnik?