Historia Dodge - droga, która nie była usłana różami.

Historia Dodge - droga, która nie była usłana różami.

Markę Dodge z pewnością zna każdy prawdziwy fan motoryzacji. Ta amerykańska firma od wielu lat oferuje swoim klientom zarówno samochody osobowe, jak i terenowe, a także pick-upy oraz vany. Mimo tego, że obecnie auta te nie kojarzą nam się z niczym złym, to ich droga na szczyt była długa, kręta i naprawdę niełatwa. Co ciekawe, swoją przygodę marka ta zaczynała od rowerów. Jak zatem zaczęła produkować pojazdy mechaniczne?

Niełatwe początki

Start marki Dodge to jeszcze wiek XIX. Wtedy też John Francis i Horace Elgin, dwóch braci postanowiło założyć swoje własne przedsiębiorstwo. Firma została nazwana Dodge Brothers Bicycle & Machine Factory, dlatego nikogo nie powinno dziwić to, że jej początki nijak miały się do produkcji samochodów. Mężczyźni budowali rowery, maszyny rolnicze, a także wszelkiego rodzaju części zamienne. W roku 1901 doszło jednak do swoistego rodzaju przełomu. Wtedy też ich zakład produkcyjny został przeniesiony do stanu Michigan, a dokładniej miasta Detroit. Osoby pasjonujące się amerykańską motoryzacją doskonale wiedzą, że to właśnie tam, swój początek miała niemała część przemysłu samochodowego. Fabryka dwóch braci dostarczała przedsiębiorstwu Oldsmobile świetnej jakości łożyska. Niedługo potem przedsiębiorstwo Dodge Brothers postanowiło podpisać kontrakt z ikonicznym dla amerykańskiej motoryzacji Fordem. Firma zapewniała mu części do modelu "T" i od tego momentu była uznawana za solidnego gracza w całym przemyśle motoryzacyjnym.

Pierwszy samochód braci Dodge

Ford stale namawiał braci do rozpoczęcia produkcji własnego samochodu. Wierzyli oni, że będzie to dobry ruch i już w roku 1914 zaprezentowali pierwszy pojazd - model Old Betsy. Choć była to droższa wersja Forda T, to pokochała go cała amerykańska klasa średnia. Z pewnością było to spowodowane jego wyposażeniem, które jak na tamte czasy było naprawdę imponujące. Już rok później z fabryki Dodge'a wyjechał pierwszy samochód osobowy. Z kolei w roku 1916 bracia postanowili podpisać umowę z amerykańską armią, dla której zaczęli tworzyć ciężarówki. Było to spowodowane przede wszystkim I Wojną Światową, jednak kiedy ona ustała, Dodge w dalszym ciągu produkował samochody dostawcze tylko, że dla cywili.

Współpraca z Chryslerem

Po śmierci obu braci przedsiębiorstwo, jakie udało im się stworzyć, zostało zakupione przez firmę Dillon, Read and Co. za horrendalną sumę 146 milionów dolarów. Niedługo potem, gdyż zaledwie 3 lata później markę odkupił Chrysler, który zmienił jej nazwę na znaną do dziś. Niestety II Wojna Światowa przerwała bardzo dobrą passę firmy. Musiała ona poczekać do jej zakończenia, aby w dalszym ciągu kontynuować swój samochodowy rozwój. Jednym z działań, jakie ku temu podjęto, było stworzenie Dodge'a Power Wagon. Był to duży krok ku słynnym pick-upom, jakie znamy do dziś. Samochód ten przez aż 23 lata produkowany był w dokładnie takiej samej formie.

Nadejście zmian

W latach 50. firma postanowiło wprowadzić wiele zmian. Najważniejszą z nich było wykorzystanie silnika V8. To między innymi ten ruch sprawił, że Amerykanie zaczęli postrzegać markę, jako swoistego rodzaju sportową odmianę Chryslera. Niedługo potem światło dzienne ujrzał Lancer oraz kultowy Charger. To właśnie on dokładnie określił drogą, jaką obrały późniejsze muscle cary. Rok 1970 to już prezentacja słynnego i każdemu z nas dobrze znanego Challengera. Premiera tego samochodu przypadła jednak na ciężkie czasy i kryzys paliwowy. W związku z tym Dodge zmuszony był dopasować się do sytuacji, jaka panowało na rynku, dlatego zdecydował się przedstawić swoim fanom amerykańskiego Mitsubishi Colta, a także model nazwany Omni. 

Ikoniczny model amerykańskiego samochodu

Dodge Viper to samochód, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Pojazd ten miał swój początek w roku 1992 i miał się on charakteryzować swoim drapieżnym charakterem. Mówi o tym sama nazwa, która z języka angielskiego oznacza żmiję, zawartą na masce nowszej wersji samochodu. Mimo tego, że auto nie było cudem techniki, to frajda, jaką zapewniło w czasie jazdy, była po prostu nieziemska. Jak się można jednak domyślić, miał także swoje wady. Jakie? Ze świecą można było szukać auta, które pochłania takie ilości paliwa, jak Viper. W roku 1996 światło dzienne ujrzał model o nazwie Viper SR Phase II. Wtedy też pierwszy raz została zaprezentowana jego wersja coupé. Za sprawą odchudzenia samochodu o kilkadziesiąt kilogramów, a także znacznym poprawieniu zawieszenia jego prowadzenie okazało się o niebo lepsze. Następne poprawki miały miejsce dopiero 3 lata później, kiedy zaimplementowano aluminiowe oraz bardzo lekkie tłoki. Produkcja początkowej generacji tego pojazdu zakończyła się w roku 2002.

Obecnie marka Dodge nie cieszy się już tak dużą popularnością, jak kiedyś. Mimo tego tysiące fanów motoryzacji uważa ją za kultową. Odegrała ona bardzo ważną rolę w całej amerykańskiej historii motoryzacyjnej, a także stworzyła wiele samochodów, które dawały wiele radości z jazdy.

Sprawdź dostępne modele Dodge na samochody.pl

 

Historia Dodge - droga, która nie była usłana różami.
Historia Dodge - droga, która nie była usłana różami.
Historia Dodge - droga, która nie była usłana różami.