samochody 4x4

Jakie są wady i zalety samochodów z napędem 4x4?

Napęd 4x4 w obecnych czasach staje się już normą. Dotyczy to zwłaszcza samochodów klasy wyższej i SUVów. Posiada on wiele zalet, które są doceniane przez użytkowników. Jednak jakie dokładnie są wady i zalety samochodów z napędem 4x4? Jakie auta z takim napędem są najpopularniejsze?

Jakie wady i zalety mają samochody z napędem 4x4?

Samochody 4x4 posiadają wiele zalet, w związku z czym ich popularność rośnie. Ma to związek nie tylko, z tym że są one często stosowane w autach typu SUV, ale także, z tym że coraz łatwiej jest je zaimplementować. W obecnych czasach nie trzeba już stosować wałów napędowych. Producenci coraz częściej realizują napęd dodatkowej osi za pomocą silników elektrycznych układu hybrydowego. W związku z tym ich popularność stale rośnie, a producenci wprowadzają do produkcji coraz więcej aut z tego typu napędem. Klienci chętnie je kupują, bo dopłata często jest niewielka.

 

Popularność układu 4x4 bierze się jednak przede wszystkim z szerokiego zakresu zalet, jakie sobą reprezentuje. W końcu ma on pomagać w czasie jazdy. Samochody 4x4 są znacznie bardziej praktyczne i uniwersalne, ponieważ pozwalają na więcej. Przede wszystkim, nie trzeba bać się wjazdu na lekki teren lub błoto, a także o utratę trakcji podczas przyspieszania. Napęd 4x4 jest pod tym względem znakomity i uniwersalny. W związku z tym wiele osób ceni sobie jego zalety. Często jest on stosowany przede wszystkim w uterenowionych SUVach, a także autach sportowych, które są nastawione na osiągi. Pomaga on uzyskać lepszą trakcję, w związku z czym moc jest lepiej przenoszona na drogę.

 

Niestety, jest kilka wad, którymi dysponują auta z napędem na 4 koła. Przede wszystkim są to wyższy koszt zakupu i utrzymania. Dopłata do aut z napędem na wszystkie koła nie jest duża, jednak często przekracza ona kilkanaście tysięcy złotych w przypadku zakupu samochodu z salonu. Ponadto układ 4x4 wymaga serwisowania i jest nieco droższy w utrzymaniu. Warto także pamiętać o tym, że spalanie tego typu odmian silnikowych jest wyższe, ponieważ silnik musi napędzić wszystkie cztery koła, co wiąże się z większym zapotrzebowaniem na energię. W związku z tym, a także ze stratami mocy, zazwyczaj doprowadza to do nieco większego spalania.

Jakie są najpopularniejsze samochody z napędem 4x4?

Wiele osób wybierając auto z salonu, ma wybór pomiędzy napędem na przód lub 4x4. W wielu przypadkach warto wybrać jednak ten drugi wariant. Zwłaszcza w przypadku segmentu klasy średniej czy SUV jest to bardzo opłacalne, ponieważ otrzymujemy w ten sposób bardziej kompletne auto. Pozwala ono na więcej, a także możemy być pewni, że nie tak łatwo przyjdzie nam zakopanie w błocie. Ponadto często auta z napędem 4x4 zapewniają lepsze osiągi, co także dla wielu osób ma duże znaczenie. W związku z tym warto przemyśleć, na czym dokładnie nam zależy, ponieważ nie każdy potrzebuje wszystkich zalet napędu na wszystkie koła.


Obecnie na rynku można znaleźć coraz więcej modeli z napędem 4x4. Przede wszystkim będą to jednak SUVy, które mają tego typu napęd w standardzie. Obecnie, bardzo popularne są modele Toyoty z napędem hybrydowym. Wśród nich dużą popularność ma model RAV4. Ponadto, na ulicach pojawia się także coraz więcej Audi Q5 i konkurencji w tym samym segmencie. Również te auta posiadają napęd na wszystkie koła w standardzie. W związku z tym, klienci nie mają nawet wyboru podczas zakupu samochodu, w związku z czym otrzymują napęd na wszystkie koła.

 

W przypadku samochodów, które nie posiadają w standardzie napędu na wszystkie koła, dużą popularność mają Passaty i Tiguany z mocniejszymi silnikami. W takim wypadku wiele osób woli dopłacić kilkanaście tysięcy złotych za napęd 4x4. W zamian otrzymują mnóstwo zalet w tym większą praktyczność. Popularność zdobywają także układy 4x4 realizowane przez silniki elektryczne. W takim przypadku popularny jest Hyundai Tucson, który ma w swojej ofercie wersję hybrydową, a także plug-in. Warto pamiętać, że zakup takiego samochodu z reguły jest dosyć opłacalny pomimo sporej dopłaty.