Kia Sorento PHEV - czwarta, hybrydowa generacja

Kia Sorento PHEV - czwarta, hybrydowa generacja

Kia Sorento PHEV 

Po raz pierwszy w historii modelu, Kia Sorento czwartej generacji trafiła do sprzedaży w wariantach hybrydowych. Kia Sorento PHEV ma napęd na który składa się czterocylindrowy, turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 1,6 l i silnik elektryczny o mocy 44,2 kW. Akumulator litowo-jonowy o pojemności 1,48 kWh umieszczony jest pod podłogą pojazdu. Maksymalna moc Sorento PHEV wynosi 230 KM przy 350 Nm.

Unijne przepisy zmuszają producentów do ograniczania emisji CO2, a tego nie da się tego osiągnąć bez pojazdów elektrycznych póki co. Wiele firm adoptuje technologię hybrydową do swoich tradycyjnych modeli. Jednak Kia od samego początku projektuje pojazdy tak jak Sorento, czyli by były dostosowane do napędu spalinowego, hybrydowego i plug-in. Efekt jest taki, że pod względem przestronności wnętrza wersja PHEV niczym nie różni się od wersji HEV.

Plug-in Hybrid Electric Vehicle (PHEV) to skrócona nazwa hybrydowego samochodu elektrycznego z możliwością ładowania ze źródła zewnętrznego. HEV to samochody hybrydowe (Hybrid Electric Vehicle), w wolnym tłumaczeniu hybrydowy samochód elektryczny.

Na przednich fotelach, na tylnej kanapie i w trzecim rzędzie siedzeń jest dokładnie tyle samo miejsca, co w wersji hybrydowej. Jednocześnie Sorento jest jednym z nielicznych siedmioosobowych samochodów z napędem plug-in na rynku. 

Osiągi to 8,7 sekundy do 100 km/h, maksymalna prędkość 193 km/h. Co istotne w praktyce w Sorento bez trudu da się jeździć wyłącznie na motorze elektrycznym. W klasycznej hybrydzie dynamiczniejsze ruszenie od razu uruchamia motor spalinowy, tutaj jest to po prostu zbędne. Kolejna róznica między Kia Sorento PHEV a innymi znanymi modelami to, to, że przyciskiem przy skrzyni biegów możecie wybrać sobie, czy chcecie jeździć w trybie automatycznym, wymusić napęd elektryczny, czy hybrydowy. 

Producent deklaruje na baterii zasięg 57 km lub 70 km w mieście. Ładowanie z ładowarki 3,3 kW zajmuje nieco ponad 3 godziny, a z gniazdka 230V ok. 5 godzin. Cena Kii Sorento Plug-in Hybrid z nowego rocznika modelowego startuje od 195 900 złotych dla wariantu wyposażenia M.

Kia Sorento PHEV - czwarta, hybrydowa generacja
Kia Sorento PHEV - czwarta, hybrydowa generacja