Mercedes EQA - elektryczny Mercedes

Mercedes EQA - elektryczny Mercedes

Mercedes EQA 

Mercedes-Benz EQA to po prostu elektryczny Mercedes. Dostępny jest w trzech wersjach silnikowych, a ceny rozpoczynają się od 200 000 zł. Mercedes EQA jest najmniejszym elektrycznym modelem w ofercie niemieckiego koncernu. To miejski crossover bazujący na drugiej generacji Mercedesa GLA. Premiera modelu odbyła się w styczniu 2021 roku. Wariant EQA 250 o mocy 190 KM i przednim napędem to pierwsza wersja jaka trafiła do sprzedaży. Później wprowadzono dwie nowe wersje z napędem na wszystkie koła – EQA 300 4Matic i EQA 350 4Matic.

Mercedes-Benz EQA mierzy 4,47 m długości i 2 m szerokości. Rozstaw osi wynosi 2,73 m, a pojemność bagażnika wynosi 340 litrów, którą można powiększyć do 1320 litrów. Wyposażenie standardowe Mercedesa EQA to np.: 18-calowe obręcze ze stopów lekkich, klimatyzacja automatyczna THERMATIC, manetki przy kierownicy, Aktywny asystent utrzymania pasa jazdy, Asystent limitu prędkości, Kamera cofania, Oświetlenie ambient, Reflektory w technologii LED, Tempomat, Ładowarka pokładowa prądu stałego.

Patrząc na przód auta z zasłoniętą atrapą chłodnicy przypomina się koncepcyjny model z 2017 roku. To typowy, kompaktowy Mercedes ze znajomą kierownicą, panoramicznym ekranem oraz sterowaniem za pomocą systemu MBUX.

Akumulatory umieszczone pod podłogą nie zmniejszają ilości miejsca dla pasażerów. Eco Assistant wykorzystuje dane z nawigacji i skanera znaków drogowych i na podstawie zebranych danych sugeruje kierowcy kiedy można przyspieszyć, a kiedy odpuścić gaz i usprawnić rekuperację energii. Podczas podróży system cały czas sprawdza optymalne miejsce na przerwę i uzupełnienie prądu.

Zgodnie z deklaracją producenta, zasięg Mercedesa EQA 250 wynosi do 360 km realnie w trybie mieszanym. Maksymalna moc ładowania EQA 250 wynosi do 100 kW. Samochody te są popularne, od lutego 2021 roku model EQA zamówiło już ponad 23 000 klientów.

Mercedes EQA - elektryczny Mercedes
Mercedes EQA - elektryczny Mercedes
Mercedes EQA - elektryczny Mercedes