Mercedes EQS - rekordowo niski opór aerodynamiczny

Mercedes EQS - rekordowo niski opór aerodynamiczny

Mercedes EQS 

Mercedes-Benz EQS ma rekordowo niski opór aerodynamiczny i kosmiczne wręcz wnętrze i przejedzie do 770 km na jednym ładowaniu. Najnowszy Mercedes EQS to luksusowy sedan, bardzo komfortowy i w pełni elektryczny. EQS został zaprojektowany na zupełnie nowej platformie, nie jest to tylko zmieniona klasa S. EQS to topowy przedstawiciel elektrycznej marki EQ koncernu Mercedes-Benz.

W Polsce Mercedes-Benz EQS zadebiutował dosłownie miesiąc temu. To wyjątkowy samochód , jest pierwszym elektrycznym modelem podmarki Mercedes EQ, pod którą są sprzedawane samochody elektryczne Mercedesa. Wcześniej debiutowały EQC, EQA, EQV i EQB, lecz żaden z nich nie został zaprojektowany od podstaw jako elektryk.

W tej konstrukcji Mercedes wykorzystał zupełnie nową platformę , która powstała specjalnie z myślą o dużych samochodów elektrycznych. EQS nie praktycznie wspólnych cech z dotychczasowymi modelami Mercedesa. Elektryczny EQS prezentuje się też inaczej od tradycyjnych limuzyn Mercedesa jest najbardziej opływowym autem na świecie. Jego współczynnik oporu stawianego powietrzu Cd=0,20.

Wnętrze to w opcjonalnie wyposażonej wersji praktycznie cała tablica przyrządów. Są to trzy duże ekrany które ciągną się przez całą szerokość deski. Kierowca ma też przed małą, ale wygodną kierownicę, mimo, że EQS ma sporo układów dbających o częściową automatykę jazdy jest ona nadal przecież potrzebna. 

Auto ma akumulatory trakcyjne, które pozwalają słabszej wersji EQS 450+ z napędem na tylną oś na przejechanie do 770 km. Samochód waży ponad trzy tony za  co odpowiadają przede wszystkim akumulatory o pojemności 107,8 kWh. EQS jest naszpikowany elektroniką. Ma np. ponad 330 czujników, rozpoznaje głos, odcisk palca, reaguje na wszystko. Wie z którego miejsca są wymawiane słowa, gdzie przebywa pasażer więc może np. aktywnie sterować klimatyzacją.

Mercedes EQS w bazowej wersji 450+ będzie nieco droższy od podstawowych modeli Mercedesa klasy S. Możemy spodziewać się na polskim rynku ceny około 500 000 zł, a model Mercedes EQS 580 4MATIC przekroczy prawdopodobnie cenę 600 000 zł.

 

Mercedes EQS - rekordowo niski opór aerodynamiczny
Mercedes EQS - rekordowo niski opór aerodynamiczny
Mercedes EQS - rekordowo niski opór aerodynamiczny