Renault E-Tech

Nowe Renault E-Tech 2022

Marka Renault ostatnimi czasy przechodzi naprawdę poważna transformację. Zmiana swoich długoterminowych celów, odświeżone logo, a także mocne parcie na elektryfikacje swojej gamy modelowej – to wszystko sprawia, że francuski producent przyciąga ostatnimi czasy naprawdę wiele uwagi w motoryzacyjnym światku. Kolejnym przystankiem w drodze do unowocześniania swojej oferty jest debiut specjalnych silników hybrydowych o nazwie E-Tech. W których modelach go znajdziemy i jak rozwijana była ta technologia?

Renault E-Tech – technologia rodem z motorsportu

Technologia Renault E-Tech ma swoje korzenie w sportach motorowych, a będąc dokładnym – w jej Królowej, czyli Formule 1. Od momentu, gdy w 2014 roku w F1 pojawiły się turbodoładowane silniki hybrydowe, Renault mocno rozwijało technologię elektryczną, która nazwana została właśnie E-Tech. Ta myśl technologiczna rozwijana jest po dziś dzień, aktualnie w bolidach zespołu Alpine, który przejął licencję od fabrycznego teamu Renault i który stosuje jednostki napędowe swojej firmy-matki.

Renault E-Tech

Doświadczenie zebrane przy tworzeniu potężnych i niezawodnych jednostek napędowych w Formule 1 miało ogromny wpływ na rozwój technologii hybrydowej w motoryzacji cywilnej. Nie bez powodu zresztą mówi się, że rozwój samochodów najmocniej napędzają wyścigi i od kilkudziesięciu lat ten stan rzeczy nie uległ większej zmianie. Zebrana wiedza pozwoliła inżynierom Renault na skonstruowanie zupełnie nowego i autorskiego systemu E-Tech dla swoich modeli produkcyjnych, który na papierze wygląda naprawdę intrygująco.

Renault E-Tech – korzyści płynące z zastosowania tego rozwiązania

Samochody Renault E-Tech to skomplikowany twór, czego dowodem jest około 150 patentów, które Francuzi wystosowali przy wprowadzaniu tej technologii na rynek. Napęd ten możemy znaleźć w wersji zwykłej oraz w wariancie plug-in, a obie we wersje charakteryzują się świetnymi osiągami w połączeniu z małym spalaniem i wygodą jazdy.

Samochód wyposażony w technologię E-Tech jest w stanie inteligentnie przełączać się pomiędzy systemem elektrycznym i spalinowym, które w niektórych sytuacjach są w stanie współpracować ze sobą. Dzięki temu w mieście możemy przejechać nawet 80% dystansu na samym trybie elektrycznym, co naprawdę mocno ogranicza zużycie paliwa. Charakterystyka silników elektrycznych pozwala również na świetną dynamikę jazdy i świetne przyspieszenie, co w ruchu miejskim jest niebywale ważną kwestią.

Renault E-Tech

Renault E-Tech – w których autach znajdziemy tę technologię?

Na ten moment technologię Renault E-Tech będziemy mogli otrzymać wraz z trzema autami francuskiej marki – Clio, Megane oraz Captur. Mamy więc obsadzony segment miejski, kompaktowy oraz SUV, dzięki czemu każdy, kto chce postawić na hybrydę od Renault, będzie w stanie znaleźć coś idealnego dla siebie.

Nie oznacza to jednak, że na tym Francuzi mają zamiar poprzestać. W dłuższej perspektywie w technologię E-Tech mają być wyposażone wszystkie nadchodzące modele Renault, dzięki czemu każdy samochód będzie mieć swoją elektryczną alternatywę. W świetle zmian przepisów dotyczących produkcji aut, jest to ze strony tej marki naprawdę rozsądne zagranie.

 

Zobacz także: Jakie są opinie o Renault Kadjar