opel

Opel Astra - następca Opla Kadetta

Opel Astra jest klasyfikowany jako samochód kompaktowy i jest w sprzedaży od 1991 roku. Modele Astry są produkowane przez firmę motoryzacyjną Adam Opel AG, która jest częścią potężnego General Motors Company. Astra zadebiutował na Salonie Samochodowym we Frankfurcie w 1991 roku. Model zastąpił Opla Kadetta w salonach samochodowych. Ze względu na to, że produkcja Kadetta obejmuje 5 generacji, każda generacja jest oznaczona symbolem E. W celu zachowania ciągłości nazwa pierwszej generacji Opla Astry oznaczona jest literą F. Astra nazywa się Vauxhall Astra w Wielkiej Brytanii i Buick Excelle TXT w Chinach. W Nowej Zelandii i Australii Opel Astra jest odpowiednikiem Holdena Astry.

Samochód zadebiutował oficjalnie podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie w 1991 roku. To jeden z największych projektów marki. Ponad 8000 inżynierów, techników i projektantów uczestniczyło w produkcji pojazdów w Centrum Rozwoju Technologii Opla w Ruesselsheim. Początkowo samochód był oferowany w wersji hatchback i kombi. Rok później model wypuścił wersję sedan, a w 1993 wypuścił kabriolet z płóciennym dachem, zaprojektowany przez włoską firmę stylizacyjną Bertone. Nazwa Astra nie jest „oryginalnym” pomysłem Opla. W rzeczywistości został zapożyczony od siostrzanej firmy Vauxhall, która używa go przez ostatnie dwa wcielenia Opla Kadetta od 1979 roku. Ujednolicenie nazw zostało wprowadzone w ramach nowej polityki Opla i ówczesnego właściciela Vauxhalla, General Motors. Z tego powodu, oprócz Kadetta i Astry, na początku lat 90. Vauxhall Nova został również przemianowany na Corsę, Vauxhall Carlton przemianowano na Omega, a Vauxhall Cavalier na Vectra.

Astra GSi to sportowa wersja kompaktowego Opla. Model ten pojawił się wkrótce po debiucie w 1991 roku jako Opel Astra, następca Kadetta GSi. Model ten był sprzedawany w latach 1992-1995. Opel Astra II zadebiutował w 1998 roku. Astra III (kod fabryczny H) pojawił się na Salonie Samochodowym we Frankfurcie w 2003 roku. Wersja czwarta pojawiła się w 2009 roku. Astra V zadebiutował w 2015 roku.