Nowa Skoda Octavia

Rewolucja na Drodze: Nowa Skoda Octavia

Legendarna już Skoda Octavia jest na rynku od 1996 roku i sprzedała się w liczbie 7,15 miliona egzemplarzy. Jest to samochód uwielbiany przez rodziny i filmy, którego nikt nie powinien mieć problemu z rozpoznaniem. Czy takiego klasyka da się ulepszyć? Okazuje się, że tak, ponieważ czeska firma niedawno zaprezentowała lifting swojego bestsellera. Szczegóły wszystkich zmian prezentujemy poniżej. 

Jakie zmiany w wyglądzie karoserii przeszła Skoda Octavia?

Wygląd karoserii nie przeszedł rewolucji. Najbardziej rzucające się w oczy zmiany można zaobserwować w reflektorach, które mają nieco inny kształt. Nowa Skoda Octavia wyposażona jest także w reflektory Matrix LED, które zawierają Crystallinium, czyli unikalny element krystaliczny, który nadaje niebieskawy odcień wnętrzu obudowy reflektora. Mają one jednak przede wszystkim lepsze właściwości, ponieważ według Skody poprawiają oświetlenie drogi o około 40%.

Dodatkowo nowa wersja ma przeprojektowane zderzaki, zarówno przednie, jak i tylne, a także wprowadzono nowe dwuwymiarowe logo. Lifting przeszedł także grill samochodu, dzięki czemu nadwozie ma bardziej nowoczesny charakter. 

Nowa Skoda Octavia

Inną nowością są urozmaicone wzory felg w Octavii, począwszy od 16-calowych felg dla podstawowych wersji, a skończywszy na 19-calowych felgach specjalnie dla wersji RS. Paleta kolorów obejmuje trzy jednolite kolory i siedem wykończeń metalicznych.

Co nowego we wnętrzu Skody Octavii?

Czeski producent nie pokusił się także o ekscentryczne zmiany w wyglądzie wewnętrznym. W odświeżonym wnętrzu znajdziemy nowe tapicerki, wykończenia i wzory paneli drzwiowych. Co ciekawe, Skoda zastosowała zrównoważone materiały w niektórych modelach Essence, Selection, Sportline i RS. Mowa mianowicie o materiałach takich jak tkaniny z recyklingu, skóra poddana zrównoważonej obróbce i tkaniny barwione łupinami kawy zamiast chemikaliami.

Nowa Skoda Octavia w wersji RS

Jeśli chodzi o wyposażone, niektóre wersje wyposażenia posiadają teraz funkcje wentylacji i masażu w fotelach. Standardem jest również ładowarka 15W, zamiast 5W i dwustrefowa klimatyzacja we wszystkich wersjach. 

System multimedialny jest na znacznie wyższym poziomie niż w poprzednim modelu

Jedną z najbardziej pozytywnych zmian jest system multimedialny. Nowa Skoda Octavia 2024 ma bardziej kompleksowe wyposażenie standardowe, które składa się 10-calowego ekranu ekran informacyjno-rozrywkowy w miejscu tablicy przyrządów, tuż nad kierownicą, oraz 13-calowego ekranu głównego pośrodku deski rozdzielczej. Plusem jest to, że media zostały bardzo zaprojektowane - obsługa jest intuicyjna, system się nie wiesza. Można ustawić skróty tak, aby mieć szybki dostęp do najczęściej używanych funkcji. Podsumowując, obsługa systemu zdecydowanie nie przyprawia o ból głowy.

Ulepszona została także nawigacja, na czas ostrzega przed zdarzeniami na drodze, oraz z powodzeniem proponuje alternatywne trasy. Zdecydowanie nie trzeba się martwić, że nawigacja wyprowadzi Cię "w pole". Co więcej, wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości multimedia zostaną sparowane z ChatGPT, który będzie współpracował z asystentem głosowym „Laura”.

 

Sprawdź ogłoszenia sprzedaży Skody Octavii →

 

Skoda Octavia po liftingu jest bezpieczniejsza, dzięki nowym systemom wspomagania jazdy

Skoda zastąpiła system Driver Alert nowym asystentem uwagi i senności. System monitoruje zachowanie kierowcy i ocenia poziom jego senności. W przypadku wykrycia u kierowy zmęczenia, aktywowane są wizualne i dźwiękowe ostrzeżenia na trzech poziomach: najpierw wydawane jest zalecenie, potem ostrzeżenie, a na końcu działanie.

Nowa Skoda Octavia

Dodatkowo zmieniony został asystent parkowania. System ten kontroluje hamulce, prędkość i kierunek jazdy (do przodu i do tyłu), jeśli wykryje zagrożenie, to automatycznie zahamuje. Samochód prowadzi się bez zarzutu. Podobnie jak we wcześniejszych modelach, nowa Skoda Octavia jest wygodna i jest świetnym samochodem turystycznym i do codziennego użytku. Nie reaguje nerwowo na zakrętach, ale w żadnym wypadku nie jest toporna.

Jakie są wrażenia z jazdy i ile paliwa zużywa Skoda Octavia 2024?

Nowa Skoda Octavia dostępna w wersjach diesel: 2.0 TDI 115 KM, z sześciobiegową manualną skrzynią biegów, lub w wersji 2.0 TDI 150 KM  - z siedmiobiegową skrzynią automatyczną. Dostępne są także silniki w wersji benzynowej - dwa w odmianie 2.0 TSI, oraz dwa w wersji 1.5 TSI

Ponadto dostępne są 4 benzyniaki - dwie wersje 1.5 TSI, oraz dwie wersje 2.0 TSI. Można wybierać miedzy 115 KM, lub 150 KM, oraz między automatyczną, lub manualną skrzynią biegów.

Jeśli chodzi o wrażenia z jazdy, testy pokazują, że zarówno silniki benzynowe, jak i spalinowe mają większy impet podczas ruszania, w porównaniu do poprzedniej wersji. Lepiej działa także automat, który perfekcyjnie dobiera przełożenia. 

Ile paliwa zużywa Skoda Octavia 2024? Wyniki są bardzo zadowalające, ponieważ wersje diesel zużywają około od 4,2 do 5,2 litrów na 100 km w trasie, zaś wersje benzynowe od 5,5 do 6 litrów w trasie. 

Czy warto zdecydować się na nową Skodę Octavia?  

Chociaż zmiany nie są rewolucyjne, lifting sprawia, że nowa Skoda Octavia ma lepsze ulepszone systemy multimedialne, lepsze systemy wspomagania kierowcy, oraz sprawniej działający silnik. Auto przeszło także kosmetyczne zmiany w wyglądzie zewnętrznym. W związku z tym uważamy, że Skoda Octavia 2024 jest samochodem godnym zakupu. Koniec końców za samochodem stoi długa historia, która jest dowodem na to, że Octavia jest niezawodnym i uniwersalnym pojazdem