vw transporter

Samochody dostawcze wspólne platformy wielu marek

Samochody dostawcze wspólne platformy wielu marek

Wspólne rozwiązania ułatwiają sukces i ta kwestia dotyczy nie tylko motoryzacji, lecz prawie każdej gałęzi przemysłu. Tym tokiem myślenia do działania przystąpiły i przystępują coraz to nowe marki. Pozwala to znacznie zmniejszyć koszty nie tylko produkcji, ale przede wszystkim projektowania i testów nowych modeli. To po prostu oszczędność z zyskiem także dla klienta.

Francuz, Niemiec i Japończyk – czyli Citroen, Fiat, Peugeot, Opel, Toyota w jednym.

Już kilka lat temu na Salonie Samochodowym w Genewie zadebiutował samochód dostawczy, który powstał w ramach wspólnego projektu marek: Citroen, Peugeot i Toyota. Tak już ponad 15 lat temu powstały modele CitroenC1, Peugeot 107 i Toyota Aygo.

Projekt Toyoty i PSA to lekki samochód dostawczy, pojazd do przewozu osób lub przestronne auto rodzinne. Dostawczo-osobowy samochód występuje w trzech odmianach, markach i nazwach. Są to Citroen Spacetourer, Peugeot Traveller i Toyota ProAce.

Europejski oddział Toyoty i PSA Peugeot-Citroen podjęły współpracę przy budowie aut dostawczych już w 2012 r. W jej ramach został zaprojektowany pierwszy model ProAce, spokrewniony z Peugeot Expert i Citroen Jumpy.

Opel Movano to z koleji bliźniak Fiata, Citroena i Peugeota. Od 2017 roku marka Opel jest przecież własnością koncernu PSA, czyli Peugeota i Citroena. Dotychczas Movano było wspólnym modelem Opla i Renault. Jednak po przejęciu Opla przez PSA współpraca z Renault została zakończona. Dzisiaj Opel Movano wygląda identycznie jak Peugeot Boxer, Citroen Jumper oraz Fiat Ducato.

Ford i Volkswagen – wspólne auta

Mimo, że Ford i Volkswagen zacieśniają sojusz to dalej zachowują odrębność. Już niedługo będzie więcej wspólnych aut obu koncernów. Sojusz Forda i Volkswagena nie oznacza tak naprawdę zmian własnościowych ponieważ firmy nie będą się wymieniać akcjami w ramach sojuszu. 

Ford opracuje i zbuduje większe modele dostawcze i pickupa i trafią one na rynek także z logiem Volkswagena. Ogłoszono, że w 2023 roku pojawi się pierwsze elektryczne auto Forda i będzie ono zbudowane na platformie koncernu Volkswagena. Potwierdzono przygotowania do wprowadzenia wspólnych projektów nowych samochodów dostawczych. Pierwsze z nich trafią na rynek w 2022 i 2023 roku.