Volkswagen Jetta - siódma generacja

Volkswagen Jetta - siódma generacja

Volkswagen Jetta to kompaktowy samochód osobowy produkowany pod niemiecką marką Volkswagen od 1979 roku. Siódma generacja tego modelu produkowana jest od 2018 roku. Jetta I oficjalnie zadebiutował podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie we wrześniu 1979 roku jako wersja sedana Golf I. W porównaniu z Golfem I, główną różnicą z przodu pojazdu są prostokątne reflektory, które stały się cechami charakterystycznymi kolejnych generacji modeli Jetty, a także kierunkowskazy umieszczone w narożnikach. 

Volkswagen Jetta II zadebiutował oficjalnie w pierwszej połowie 1984 roku. Samochód zbudowany jest na bazie podłogi Volkswagena A2, która jest wykorzystywana do budowy m.in. Golfa II, czy Corrado. W 1987 roku wprowadzono facelifting, gdzie zmieniono przednie drzwi, grill i umieszczono logo z nowszą czcionką. We wnętrzu zmieniono kierownicę i drążek kierowniczy. W drugiej połowie 1989 r. dokonano kolejnej zmiany – zmieniono kształt zderzaka i boków. 

Volkswagen Jetta III zadebiutował oficjalnie pod koniec 1991 roku. W Europie samochód jest dostępny pod nazwą Vento. Początkowo samochód był dostępny tylko na rynku europejskim. W 1993 roku samochód zaczął być sprzedawany również na rynku amerykańskim. Wersja IV Jetta pojawiła się w 1998 roku. W Europie model ten znany jest pod nazwą Bora. Jetta V pojawił oficjalnie na targach motoryzacyjnych w Los Angeles w styczniu 2005 roku. Jest to ostatnie wcielenie Jettyw wersji sedana. Pojazd produkowany jest na bazie podłogi Volkswagen A5 PQ35. Przód pojazdu jest podobny do modelu Golf V, natomiast tylny spojler jest podobny do Passata B6. Charakterystycznym elementem stylizacji pojazdu jest chromowany grill.

Volkswagen Jetta VI oficjalnie zadebiutował 17 czerwca 2010 roku na Times Square w Nowym Jorku. Jest to pierwsze w historii modelu wcielenie Jetty, zaprojektowanej od podstaw jako osobna, samodzielna konstrukcja, która nie przypominała modelu Golf. Wersja VII oficjalnie zadebiutowała na Detroit Auto Show na początku 2018 roku. Ten model auta przeznaczone jest głównie na rynek amerykański. 

Volkswagen Jetta - siódma generacja
Volkswagen Jetta - siódma generacja
Volkswagen Jetta - siódma generacja