Citroen to francuski producent samochodów działający od 1919 roku. Marka na nowo zaczyna zdobywać popularność na lokalnym rynku. Zmiany w technologiach i przyłączenie do międzynarodowego koncernu Stellantis sprawiły, że coraz więcej osób przekonuje się o coraz wyższej jakości pojazdów w gamie Citroena. Ich modele są cenione przede wszystkim za to, co oferują – SUV-y i crossovery są przestronne i komfortowe, miejskie hatchbacki są faktycznie kompaktowe i zwinne, a sportowe modele mają rzeczywiście dużą moc. To wszystko uzupełnione jest ciekawym designem. Nawet starsze pojazdy tego nie odstraszają wyglądem, a najnowsze wręcz przyciągają wzrok na drodze. Gama modelowa jest na tyle bogata, że odpowiedni model znajdzie tam zarówno kierowca szukający oryginalnego samochodu jak i ten, który szuka tańszego auta do miasta. Do najbardziej popularnych należą Citroen C1, C3, C4, C4 również w wersji elektrycznej, C5 Aircross czy osobowy Berlingo. Co ciekawe, marka znana jest również z rajdowych wersji swoich pojazdów i uczestnictwa w WRC. Jeśli interesuje Cię nowy lub używany Citroen, koniecznie sprawdź oferty sprzedaży na naszej stronie. Tu z pewnością znajdziesz model, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb.
Modele Citroen
Citroen BerlingoCitroen BXCitroen C-CrosserCitroen C-ElyseeCitroen C-ZeroCitroen C1Citroen C2Citroen C3Citroen C3 AirCrossCitroen C3 PicassoCitroen C4Citroen C4 AirCrossCitroen C4 CactusCitroen C4 Grand PicassoCitroen C4 PicassoCitroen C4 SpacetourerCitroen C4 XCitroen C5Citroen C5 AirCrossCitroen C5 XCitroen C6Citroen C8Citroen DSCitroen DS3Citroen DS4Citroen DS5Citroen IDCitroen JumperCitroen JumpyCitroen SpaceTourerCitroen Xsara PicassoCitroen FAQ:
Jakie są samochody elektryczne Citroena?
Samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji i wie o tym także francuski Citroen. Gama pojazdów bezemisyjnych w tej marce nie jest ogromna, lecz można zdecydować się na dwa modele z w pełni elektrycznym napędem.
Pierwszy to typowy samochód osobowy, czyli Citroen e-C4. Nie jest to osobny model, a jedynie napędzana silnikiem elektrycznym wersja kompaktowego Citroena C4. Auto to jest więc hatchbackiem, który wizualnie posiada cechy crossovera, takie jak muskularne, "napompowane" nadwozie, podwyższony prześwit i wiele innych. Jednostka elektryczna w Citroenie e-C4 generuje 136 koni mechanicznych, a akumulatory o pojemności 50 kWh pozwalają na przejechanie do 350 kilometrów na jednym ładowaniu.
Drugi elektryk to samochód osobowo-dostawczy. Mowa o modelu e-Spacetourer, czyli vanie mogącym być używanym do komercyjnego przewozu wielu osób, czy też codziennego użytku przez dużą rodzinę, lub grupę przyjaciół podczas dłuższych wyjazdów.
Jakie są samochody hybrydowe Citroena?
Technologia hybrydowa w motoryzacji na dobre obecna jest od kilkudziesięciu lat za sprawą Toyoty. Od wtedy bardzo się rozwinęła i dziś jest dostępne wiele samochodów korzystających z klasycznego silnika spalinowego pracującego razem z jednostką elektryczną. Citroen posiada jednak zaledwie jeden taki model i jest to crossover C5 Aircross Hybrid.
Citroen C5 Aircross Hybrid korzysta z napędu hybrydowego typu plug-in, czyli takiego, który pozwala na przejechanie małej odległości korzystając jedynie z silnika elektrycznego. Pod maską tego modelu znajduje się benzynowa jednostka PureTech o mocy 180KM oraz elektryczny silnik generujący 80 Kw mocy. Pracując razem jednostki te dają do dyspozycji 225 koni mechanicznych. Energia jest gromadzona w akumulatorze litowo-jonowym o pojemności 13,2 kWh, który pozwala na przejechanie do 55 kilometrów w trybie czysto elektrycznym. Za model C5 Aircross należy zapłacić co najmniej 160 tysięcy złotych.
Jakie są crossovery Citroena?
Crossovery to dziś obok SUVów i hatchbacków najpopularniejsze samochody w Europie. Doskonale wie o tym Citroen, który nie tylko posiada je w swojej gamie modelowej, ale także swe hatchbacki stylizuje na crossovery.
Mniejszy przedstawiciel crossoverów w ofercie francuskiej marki to Citroen C3 Aircross. Stylistycznie samochód jest podobny do podstawowego C3, a technicznie crossover ten to tak naprawdę bliźniak Opla Crossland wchodzącego w skład PSA, a aktualnie megakoncernu Stellantis. Pod maską znajdziemy małe jednostki 1.2 Pure Tech i wysokoprężne 1.5 BlueHDi. C3 Aircross to następca minivana C3 Picasso, czyli przedstawiciela dziś już mało popularnego typu samochodów.
Przez lata flagowym crossoverem w gamie marki był Citroen C4 Cactus znany ze swych umieszczonych na drzwiach paneli, które były wypełnione powietrzem. Dzisiaj samochód ten można znaleźć jedynie na rynku wtórnym, gdyż w 2020 roku Citroen wycofał go ze sprzedaży bez następcy w swym segmencie.
Jakie są SUVy Citroena?
Wśród SUVów Citroen nie oferuje zbyt wielkiego wyboru. Dostępny jest jedynie kompaktowy Citroen C5 Aircross. Model ten zadebiutował w 2017 roku. Stylistycznie nawiązuje nieco do C4 Cactusa poprzez swoje "bąble" Airbumb pod drzwiami i akcenty kolorystyczne na różnych elementach nadwozia. Auto oferuje niezłe rozmiary, jak na kompaktowego SUVa, gdyż ma 4,5 metra długości i ponad 1,8 metra szerokości.
Samochód ten dostępny jest również jako SUV z hybrydowym napędem typu plug-in. Pod maską można znaleźć małe jednostki PureTech i BlueHDI o mocy 130 KM, a wersję plug-in napędza 225 konny silnik hybrydowy. Model C5 Aircross można zakupić już za niecałe 100 tysięcy złotych, lecz jego topowe wersje kosztują nawet do 140 tysięcy złotych plus opcjonalne pakiety. Za wersję C5 Aircross Hybrid zapłacimy już co najmniej 160 tysięcy złotych, co czyni ten samochód najdroższym w gamie samochodów osobowych marki.