Audi A2 - samochód miejski

Audi A2 - samochód miejski

Audi A2 produkowane było przez niemiecką markę Audi w latach 1999 - 2005. To samochód miejski, który w wersji produkcyjnej został zaprezentowany podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie. Karoseria pojazdu wykonana została z aluminium, a zbudowana została w technologii ASF (Audi Space Frame), czyli specjalnej konstrukcji stabilnej kabiny pasażerskiej z kontrolowanymi strefami zgniotu z przodu i tyłu auta. Tylna klapa, wszystkie błotniki, nadkola, progi i podłoga bagażnika są w całości z tworzywa sztucznego.

Audi A2 sprawia wrażenie dobrego samochodu rodzinnego, przeznaczonego głównie do użytkowania w warunkach miejskich. Niestety, model A2 nie odniósł sukcesu, popyt na niego był znikomy. To auto było zaawansowane technologicznie i bogato wyposażone, a to sprawiało, że było bardzo drogie. Przy projektowaniu wnętrza nie oszczędzano, a materiały użyte do jego wykonania są rodem z wyższych klas. A2 jest przestronny. Współczynnik oporu powietrza wynosi jedynie Cx = 0,28, do czego przywiązywano uwagę. Linia dachu opada na tył, a aby poprawić aerodynamikę nie ma w tylnej szybie... wycieraczki. Silniki benzynowe w Audi A2 mają moc 75 KM i 110 KM. Diesel z kolei ma 61 KM oraz mocniejsze 75 i 90 KM o pojemności 1,4 litra. Średnie spalanie AUDI A2 w zależności od wersji silnika, waha się od 4.3 do 6.0 l na 100km. Warto nadmienić, że AUDI A2 posiada 5 drzwi, 5 siedzeń a bagażnik ma maksymalną pojemność wynoszącą 1085 litrów. Wymiary samochodu: 3826 mm długości, 1673 mm szerokości, 1553 mm wysokości.

W 2003 roku auto przeszło facelifting. Otrzymało nową atrapę chłodnicy, powiększono zbiornik paliwa do 42L ponieważ wcześniejszy 36 litrowy okazał się za mały. Zmieniono elementy pod szybą przednią, by woda nie dostawała się pod maskę (był to kłopot od powstania modelu), zastosowano metalowe wahacze w przednim zawieszeniu zamiast aluminiowych. We wnętrzu zmieniono materiał pokrycia deski rozdzielczej i wprowadzono inne przełączniki otwierania szyb i zmiany pozycji lusterek.