auta używane

Auta używane — najczęściej wybierane nadwozia

Mianem nadwozia określa się część pojazdu wykonaną z aluminium, stali lub tworzyw sztucznych, na którą składa się przedział pasażerski i bagażowy oraz komora silnika. Z biegiem lat zmieniają się preferencje kierowców w tym zakresie. Jakie są obecnie najczęściej wybierane nadwozia?

 

Najpopularniejsze nadwozia w samochodach używanych

Poniżej prezentujemy zestawienie nadwozi, które aktualnie cieszą się największą popularnością wśród kierowców:

•   Hatchback — samochody mające tego typu nadwozie są jednymi z najczęściej wybieranych. Jak pokazują wyniki badań, na zakup hatchbacka decyduje się aż 1/3 kierowców. Czym charakteryzuje się takie nadwozie? Tym, co je wyróżnia są dodatkowe drzwi znajdujące się z tyłu auta, które pozwalają na dostęp do przestrzeni pasażerskiej oraz bagażowej. W autach tego typu drugi rząd siedzeń nierzadko jest składany, co pozwala zwiększyć miejsce do przechowywania. Do czynienia możemy mieć z 2 — oraz 3 — bryłowymi hatchbackami. Kolejną cechą charakterystyczną takiego nadwozia jest to, że tylna szyba jest tu często elementem pokrywy bagażnika i unosi się wraz z nią. Hatchbacki występują w wersji 3 — drzwiowej oraz 5 — drzwiowej. Dany model przeważnie jest oferowany w kilku różnych wersjach nadwoziowych, które mają wspólny układ napędowy i płytę podłogową. Największą popularnością wśród kierowców cieszą się miejskie oraz kompaktowe samochody używane tego typu. Są to między innymi Ford Focus, Volkswagen Golf czy Skoda Fabia.

•   Kombi — równie często znaleźć można ogłoszenia motoryzacyjne przedstawiające nadwozie typu kombi. Rozpoznać można je po wydłużonej tylnej części, która najczęściej jest przeznaczona na bagaż. Jest to nadwozie dwubryłowe. Wysokość kabiny nie zmniejsza się tu do końca samochodu, a tylna szyba nie jest mocno odchylona do przodu. Znacząca część pojazdów typu kombi posiada relingi dachowe pozwalające na montaż bagażnika na narty czy rowery. W znaczącej części przypadków mają one 5 drzwi. Omawiany rodzaj nadwozia jest najczęściej spotykany we flotach. Do jego głównych zalet zaliczyć można pojemny bagażnik oraz optymalną przestrzeń wewnątrz. Stosunkowo kompaktowe rozmiary pozwalają na w pełni komfortowe poruszanie się po mieście. Najczęściej wybieranymi przez kierowcami autami typu kombi są Volkswagen Golf, Skoda Octavia, Ford Focus oraz Toyota Avensis.

kombi

•   Crossovery i SUV — y —to obecnie najpopularniejsze typy nadwozia wśród kierowców. Czym charakteryzuje się pierwszy z nich? Crossover łączy w sobie cechy samochodów z kilku różnych segmentów w jednej konstrukcji. Segment ten dzieli się na dwie grupy. Jedną z nich są mniejsze, kompaktowe samochody o podwyższonej konstrukcji nadwoziowej. Do kategorii tej zalicza się na przykład Peugeot 2008 czy Kia Soul. Druga to crossovery typu SUV, które są wyższe, masywne i mają napęd na 4 koła. Są to między innymi Nissan Qashqai, Mercedes — Benz GLA oraz Audi Q3. Z czego wynika tak duża popularność crossoverów i SUV —ów? Kierowcy doceniają je między innymi za duży prześwit ułatwiający pokonywanie krawężników, wysoką pozycję za kierownicą oraz dużą widoczność.

•   Sedan — ten typ nadwozia jest uznawany za najbardziej klasyczny i elegancki. Jest ono trójbryłowe, zamknięte, z wyraźnie odseparowanymi od siebie przedziałami: bagażowym oraz silnikowym. Do czynienia możemy mieć z trzema rodzajami sedanów. Jednym z nich jest sedan dwudrzwiowy. To nadwozie zamknięte oferujące od 4 do 6 miejsc siedzących, 4 boczne okna i szyby opuszczane wyłącznie w drzwiach. Boczne okna oddzielone są tu stałymi słupkami, które są elementem nośnym nadwozia. Drugim rodzajem sedana jest czterodrzwiowy. Jest to obszerne nadwozie z zamknięte z 4 do 6 miejscami siedzącymi i bocznymi oknami oddzielonymi stałymi słupkami. Spotkać można się również z sedanem typu hard top. Określenie to odnosi się do sztywnego, nakładanego lub montowanego na stałe dachu, który często jest wykonany z innego materiału niż reszta nadwozia. Nadwozie tego typu jest pozbawione słupków między bocznymi oknami. Szyby w drzwiach opuszczają się tu w całości.