BMW i4 - elektryczny samochód osobowy

BMW i4 - elektryczny samochód osobowy

BMW i4  - elektryczny samochód osobowy

BMW i4 to elektryczny samochód osobowy klasy średniej produkowany od 2021 roku. Zapowiedzią pierwszego średniej wielkości samochodu osobowego od BMW z napędem elektrycznym był prototyp i Vision Dynamics przedstawiony jeszcze we wrześniu 2017r. Jednak model produkcyjny oparty jest o BMW Concept i4 przedstawiony nieco ponad rok temu, tj. w marcu 2020r.

Premiera BMW i4 odbyła się podczas internetowej prezentacji dosłownie 4 miesiące temu. Wizualnie model ten został upodobniony do drugiej generacji coupe Serii 4. Ogólnie i4 to element ogłoszonego przez koncern BMW planu elektryfikacji wszystkich modeli.

Dostępne będą trzy wersje, mianowicie: eDrive35 (268 KM), eDrive40 (330 KM) i M50 xDrive (523 KM). Baterie od 60 kWh do 80 kWh pojemności w dwóch ostatnich wersjach. BMW i4 eDrive40 rozwija maksymalnie 200 km/h, rozpędza się do 100 km/h w 4s i zdolne jest przejechać na jednym ładowaniu nawet do 590 kilometrów.

BMW i4 zostało zaprojektowane typowo pod napęd elektryczny. Masa akumulatorów obniża środek ciężkości, auto dobrze się prowadzi i jest po prostu pewne ponieważ podczas jazdy precyzyjnie pozwala pracować układowi kierowniczemu.

Zgromadzona energia panuje elektroniką nad zasięgiem. BMW i4 zaopatrzono w inteligentną strategię rekuperacji, która bazuje na GPS-ie nawet wtedy gdy nawigacja jest wyłączona. Elektronika kontroluje zużycie energii np. przed światłami, skrzyżowaniami i podjazdami i dopasowuje tryb jazdy i rekuperuje zanim będzie się to fizycznie działo.

Nad zużyciem prądu czuwają m.in. aerodynamicznie ukształtowane felgi, do tego lżejsze iż w standardzie. Daje to dodatkowe 10 km zasięgu w porównaniu z dotychczasowymi. Do tego w i4 mamy podwozie praktycznie całkiem osłonięte, a pionowe wloty prowadzą powietrze wokół kół. 

Wnętrze to zakrzywiony ekran złożony z dwóch 12,5" wyświetlaczy. Jeden z nich to dowolnie konfigurowany zestaw wskaźników a drugi służy do obsługi multimediów. Cena? Samochody te kosztują od 245 000 zł do 290 000 zł.