BMW X7 – wybór najlepszego silnika do tego modelu

BMW X7 – wybór najlepszego silnika do tego modelu

BMW X7 to dość duży SUV, który zaprojektowany został całkowicie od nowa, bez inspirowania się poprzednimi modelami. Jest to samochód klasy luksusowej. Pierwszy raz zaprezentowano go dość niedawno, bo w 2018 roku. Biorąc pod uwagę spore zainteresowanie tym modelem BMW, można się spodziewać, że w kolejnych latach pojawią się nowe jego generacje. Auto dostępne jest w kilku wariantach z różnymi silnikami.

 

Silniki sześciocylindrowe

 

Wśród dostępnych z tym silnikiem modeli 6-cylindrowych warto przyjrzeć się dokładniej tylko silnikowi diesla oznaczonym numerem B57S. Z jednej strony jest to wysokoprężna konstrukcja z bezpośrednim wtryskiem paliwa, którą z całą pewnością dobrze kojarzy każdy, kto miał do czynienia z popularnym modelem B57. B57S zbudowany jest do niego bardzo podobnie, choć oczywiście pewne elementy zostały tu unowocześnione. Bezpośredni wtrysk działa tak samo, jak w poprzednim modelu w wypróbowanej technologii Common Rail. Ogromną zmianą jest tu jednak zastosowanie aż trzech turbosprężarek, znacznie podkręcających moc tego modelu, która wynosi 381 koni mechanicznych. Oczywiście jak na dużego, luksusowego vana nie jest to wcale duża wartość i kierowcy spodziewają się najczęściej znacznie wyższych parametrów. Generalnie jest to więc silnik na pewno warty uwagi, który ma potencjał, by fenomenalnie zadziałać w mniejszych autach, a w tym konkretnym modelu raczej nie jest polecany. Zdecydowanie bardziej warto zainwestować w rozwiązanie o dużo większej mocy. 

 

Silniki ośmiocylindrowe

 

Wśród silników 8-cylindrowych w tym SUV-ie dostępne są dwa warianty modelu N63, które nieznaczne różnią się między sobą detalami konstrukcyjnymi. Jest to silnik benzynowy w układzie V, wysokoprężny, zaopatrzony w bezpośredni wtrysk paliwa. Doładowanie zapewniają dwie turbosprężarki w wersji Twin Turbo. Inaczej niż w innych modelach umieszczone są one pośrodku, pomiędzy cylindrami silnika. W ten sposób projektanci osiągnęli konstrukcję znacznie lżejszą i mniejszą – wręcz kompaktową (oczywiście jak na silnik 8-cylindrowy). Ten model cieszy się dobrymi opiniami i uchodzi za mało awaryjny. Pozostaje zadać pytanie, czy warto go polecać. Odpowiedź tutaj niestety nie jest łatwa. Moc silnika to 407 KM, a więc jest tylko nieznacznie większa, niż ta, jaką zapewnia model B57S. Na pewno nie jest to też optymalne rozwiązanie dla dużego i ciężkiego auta, jakim jest X7. Problem w tym, że póki co producent nie przewidział mocniejszych propozycji! Wydaje się, że przedstawione modele są porównywalne i wybór powinien opierać się głównie na tym, czy kierowca preferuje silnik diesla, czy benzynowy. 

 

Zobacz również: BMW X7 - największy SUV

 

BMW X7 – wybór najlepszego silnika do tego modelu
BMW X7 – wybór najlepszego silnika do tego modelu
BMW X7 – wybór najlepszego silnika do tego modelu