Dacia Duster - samochód osobowy typu SUV

Dacia Duster - samochód osobowy typu SUV

Dacia Duster to samochód osobowy typu SUV klasy kompaktowej produkowany przez rumuńską markę Dacia od 2010 roku. W 2017 roku rozpoczęto produkcję II generacji tego modelu. Duster została zaprezentowana po raz pierwszy w 2009 roku w wersji koncepcyjnej podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. Samochód ten został zbudowany na bazie płyty podłogowej I generacji modelu Logan, a charakterystycznym dla niego elementem jest masywny przód z nadkolami. Wersje z napędem 4x4 mają układ napędowy z Nissana. Standardowe wyposażenie I generacji obejmowało np. system ABS z asystentem hamowania, system wspomagania awaryjnego hamowania, przednie i boczne poduszki powietrzne i wspomaganie kierownicy. Można ją było doposażyć w system ESP, EBD, EBA, centralny zamek z pilotem, elektrycznie sterowane przednie szyby, komputer pokładowy, i klimatyzację.

Duster II został zaprezentowany po raz pierwszy w 2017 roku. Wyraźnie nawiązuje I gen. sylwetką i kształtem elementów nadwozia. Deska rozdzielcza została jednak zaprojektowana od zera. Nadal Dacia Duster jest najtańszym SUV-em na Polskim rynku.

Duster II został zaprezentowany po raz pierwszy w 2017 roku. Wyraźnie nawiązuje I gen. sylwetką i kształtem elementów nadwozia. Deska rozdzielcza została jednak zaprojektowana od zera. Nadal Dacia Duster jest najtańszym SUV-em na Polskim rynku i jest prawdopodobnie najlepszym SUV-em, jaki można kupić za tak niewielkie pieniądze oferując tak doskonały stosunek jakości do ceny. 

W tym modelu drugiej generacji poprawiono stylizację, fotele są wygodniejsze, a wersja z silnikiem Diesla jest bardziej ekonomiczna. W rzeczywistości, w wersji 4x4 z silnikiem Diesla , Duster może być najbardziej wartościowym pojazdem terenowym na rynku.

Duster II jest również niesamowicie przestronny, z dużą ilością miejsca dla pięciu dorosłych osób i ma do 445 litrów przestrzeni bagażnika przy rozłożonych tylnych siedzeniach. Dacia poprawiła również izolację akustyczną, zmodernizowała elektryczne wspomaganie kierownicy i dodała bezkluczykowy dostęp do wyższych poziomów wyposażenia.

 

Dacia Duster - samochód osobowy typu SUV
Dacia Duster - samochód osobowy typu SUV
Dacia Duster - samochód osobowy typu SUV