Hyundai ix35

Hyundai ix35 - dane techniczne, spalanie oraz ceny nowych modeli

Hyundai od kilku ostatnich lat staje się coraz bardziej rozpoznawalną marką w świecie motoryzacji. Nowe technologie, ciekawy design, a także niezawodność ich samochodów sprawia, że od Koreańczyków już dawno została odklejona łatka producentów nudnych aut, które tworzone są po linii najmniejszego oporu. Kolejnym dowodem potwierdzającym tę - robiącą wrażenie transformację - jest Hyundai ix35.

 

Hyundai ix35 i wspólna historia z modelem Tucson

Hyundai ix35 ma naprawdę wiele wspólnego ze znanym, choćby z polskich ulic Hyundaiem Tucsonem. Historia ich podobieństwa jest naprawdę skomplikowana. Omawiany dziś model po raz pierwszy zaprezentowano w 2009 roku, kiedy to wprowadzono do sprzedaży pierwszą generację ix35. Planem marki z Seulu było zastąpienie tym modelem drugiej generacji Tucsona na większości światowych rynków poza Koreą Południową oraz Ameryką Północną – w tych krajach ix35 nadal pojawiał się pod nazwą Tucson.

Pierwsza generacja Hyundaia ix35 sprzedawana była w Polsce do 2015 roku. To właśnie wtedy na targach samochodowych w Szanghaju zaprezentowano drugą generację tego auta. Koreański producent zdecydował tym samym o rozdzieleniu ix35 oraz Tucsona, przeznaczając poszczególne samochody na inne rynki.

Do ciekawej sytuacji doszło jednak w Chinach – druga generacja ix35 była tam sprzedawana razem z trzecim wcieleniem Tucsona. Wynikało to z dobrych wyników sprzedażowych Hyundaia ix35 w Państwie Środka przy równoczesnej chęci wprowadzenia tam nazwy Tucson. Wraz ze światową premierą czwartej generacji tego drugiego modelu, drogi ix35 i Tucsona rozeszły się już na dobre.

 

Hyundai ix35 – świeży design i uniwersalność

Z uwagi na wszystkie perypetie związane z poszczególnymi generacjami Hyundaia ix35, praktycznie wszystkie samochody używane w Polsce powiązane z tym modelem wyprodukowano przed 2015 roku. ix35 zniknął potem z salonów w naszym kraju, dlatego skupimy się tylko na pierwszym wcieleniu, jedynym w pełni dostępnym na europejskim rynku.

Hyundai ix35 został wtedy zaprojektowany w nowym języku stylistycznym, co świetnie widać porównując go z pierwszą generacją Hyundaia Tucsona, którego naturalnym następcą miał być właśnie ix35. Charakterystyczne światła i wytłoczenia na drzwiach pojazdów, stały się w ciągu następnych kilku lat znakiem rozpoznawczym Koreańczyków. Wnętrze pojazdu również nie pozostawia wiele do życzenia i jak na 2009 było niezwykle nowoczesne - zarówno pod względem technologii, jak i wzornictwa. Warto też wspomnieć o liftingu, który miał miejsce w 2013 roku. Największą zmianą zdecydowanie był nowy grill, przez co Hyundai ix35 wyglądał po odświeżeniu o wiele masywniej.

 

 

Hyundai ix35 – gama silnikowa oraz napęd

ix35 jest przedstawicielem niezwykle popularnej obecnie kategorii crossoverów i charakteryzuje się wszechstronnością w każdych warunkach. Napęd na cztery koła pozwala na naprawdę dynamiczną jazdę po mieście, a zróżnicowana gama silnikowa daje klientom możliwość łatwego dostosowania auta do swoich potrzeb.

Na rynku możemy znaleźć benzynowe jednostki o pojemności 1.6 i 2 litrów, wariant z bezpośrednim wtryskiem o rozmiarze również 2 litrów, a także najmocniejszy silnik Theta, który może pomieścić 2.4 litry benzyny.  Dla fanów silników diesla, Hyundai przygotował za to jednostki oparte na technologii common rail o pojemności 1.7l oraz 2.0l, które cechują się stosunkowo niskim spalaniem.

Hyundai ix35 – ceny używanych samochodów

Na polskim rynku próżno szukać innej generacji Hyundaia ix35 niż ta pierwsza. Mimo wszystko są to całkiem nowe, popularne pojazdy o bogatym wyposażeniu oraz ciekawym wyglądzie. Co najważniejsze, egzemplarze z ostatnich lat produkcji mimo upływu czasu nadal utrzymują swoją wartość.

Jeżeli poszukujemy Hyundaia ix35 w wersji przed liftingiem, czyli z lat 2009-2012, ceny tego modelu będą najczęściej zamykać się w przedziale 30000-45000 złotych w zależności od wersji wyposażenia oraz silnika.

W przypadku poliftowych sztuk, ceny zaczynają się w okolicach 40000 złotych, jednak wartość auta z ostatniego roku sprzedażowego może wynieść nawet 65000 złotych. Przy wyborze jednej z najwyższych wersji wyposażenia jest to mimo wszystko kwota adekwatna do tego, co może potencjalnemu użytkownikowi zaoferować Hyundai ix35.

 

Hyundai ix35 - dane techniczne, spalanie oraz ceny nowych modeli