Toyota Corolla

Jaki samochód kupić? 5 najlepiej sprzedających się samochodów 2022

2022 roku nie jest być może, mówiąc delikatnie, najlepszym okresem dla motoryzacji, lecz nie oznacza to, że samochody stoją w salonach i nikt po nie nie sięga. Oto pięć najlepiej sprzedających się samochodów nowych oraz używanych w tym roku, licząc okres od stycznia do końca maja.

Sytuacja na rynku motoryzacyjnym – psy szczekają, karawana jedzie dalej

Nie da się ukryć, iż jeżeli chodzi o rynek motoryzacyjny, obecna sytuacja niestety nie prezentuje się najlepiej. Wszelkie problemy, które trapiły nasz świat przez ostatnie ponad dwa lata, nakładają się na branżę samochodową z podwojoną siłą. Fabryki mają problemy z produkowaniem aut, salony starają się sprzedać swoje egzemplarza po jak najlepszej dla dealerów cenie, a oznak poprawy na razie nie widać. Statystyki równocześnie pokazują, iż samochód nie jest rzeczą, o którą w tym momencie Polacy najbardziej się troszczą.

W maju 2022 roku w naszym kraju zarejestrowano dokładnie 35 897 nowych samochodów osobowych, co względem i tak nie za dobrego maja 2021 jest spadkiem o aż 12,1 procenta. Od stycznia do maja 2022 zaś w naszym kraju na drogach pojawiło się łącznie 172 830 nowych aut, co względem analogicznego okresu z zeszłego roku jest spadkiem o aż 13,1 procenta. Patrząc oczywiście na dane z zeszłych lat może to wyglądać naprawdę marnie, lecz z drugiej strony pozwoliło to na swoiste przewietrzenie rynku i wpuszczenia na niego nowych konkurentów.

nowa kia sportage

5 najlepiej sprzedających się samochodów nowych w 2022 roku

Patrząc na dane od stycznia do maja 2022 roku (na razie brak jeszcze danych za czerwiec 2022 roku) możemy z łatwością wyczytać, które modele samochodów cieszyły się największą popularnością w pierwszych pięciu miesiącach trwającego obecnie roku. Mimo sporych spadków jedna rzecz zdecydowanie się nie zmienia – na czele nadal znajdują się modele od Toyoty. Zacznijmy jednak od miejsca piątego, na którym znajduje się Hyundai Tucson z wynikiem 4569 sprzedanych egzemplarzy. Miejsca 4-2 są względem siebie naprawdę blisko, a różnica zamyka się jedynie w kilkudziesięciu sztukach. Na czwartym miejscu znajduje się bowiem Toyota RAV4 (5205 egzemplarzy), podium otwiera Toyota Yaris (5212 egzemplarzy), zaś drugą lokatę okupuje aktualnie Kia Sportage (5282 egzemplarzy). Różnica między drugim a czwartym miejscem wynosi więc mniej niż 80 sztuk! Zdecydowanym liderem rynku jest jednak Toyota Corolla z 8 928 sprzedanymi egzemplarzami na koncie.

Jeżeli chodzi o producentów, na ten moment z ogromną przewagą prowadzi Toyota. Na drugiej lokacie plasuje się Kia, zaś podium zamyka Skoda. Na czwartym miejscu znajduje się Hyundai, zaś Volkswagen okupuje dopiero piątą pozycję. Polski rynek więc jest bardzo mocno zdominowany przez samochody z Dalekiego Wschodu i widać to jak na dłoni!

 

nowy hyundai tucson

 

5 najlepiej sprzedających się samochodów używanych w 2022 roku

Jak zaś sytuacja wygląda w przypadku pojazdów używanych? Oczywiście ta kategoria wygląda zupełnie inaczej i porównując statystyki dotyczące pojazdów nowych oraz tych z rynku wtórnego można by było dojść do wniosku, iż mówimy o kompletnie innym państwie. Auta z rynku wtórnego rządzą się jednak własnymi prawami i nie powinien nas dziwić fakt, iż jeżeli chodzi o samochody z drugiej ręki klasyfikacja pod kątem popularności prezentuje się zdoła inaczej – zarówno jeżeli chodzi o modele, jak i o producentów.

Pierwszą odmianą jest oczywiście rezydowanie w takich klasyfikacjach pojazdów z szeroko pojętego segmentu premium, co widzimy już na piątym miejscu, które zajmuje Audi A6. Już za podium zaś plasuje się najpopularniejszy w tym zestawieniu „pospolity” samochód, a więc Volkswagen Golf. Dlaczego użyliśmy zwrotu „pospolity”? Wszystkie trzy auta, które znajdują się na podium, należą bowiem właśnie do producentów premium. Mowa tu o BMW Serii 5, które plasuje się na trzeciej lokacie, drugim Audi A4 oraz o obecnym królu rynku wtórnego, a więc BMW Serii 3. Warto jeszcze wspomnieć o innych autach z czołowej dziesiątki, w której znajdziemy Opla Astrę, Volkswagena Passata, Audi A3, Forda Focusa, a także Mercedesa Klasy C.