suv

Jakie są najbardziej przestronne samochody osobowe?

Samochód przestronny – czyli jaki?

Bardzo często szukając samochodu bierzemy dość mocno pod uwagę takie kryterium, jak „przestronność”. Jest to naprawdę szerokie pojęcie. Oczywiście możemy się domyślić, o co dokładnie może z przestronnością chodzić, lecz jest to kwestia dość złożona. Każdy z nas bowiem może mieć inną definicję auta przestronnego. Na co więc najczęściej zwracamy uwagę, mówiąc o tym, iż auto daje nam dużo miejsca?

Bardzo ważną kwestią, w szczególności dla osób wysokich, jest oczywiście wysokość samochodu. Niski dach może być sporym problemem, który na przykład wypaczy naszą pozycję za kółkiem. Będziemy musieli jechać albo przygarbieni, albo z bardzo mocno wychylonym do tyłu fotelem – żadne z tych rozwiązań nie jest dobre. Ogólna przestronność wnętrza zaś mówi nam o ilości miejsca, która pozostaje kierowcy oraz innym pasażerom w momencie przebywania w pojeździe. Przestronne samochody osobowe będą oczywiście charakteryzowały się dużą liczbą miejsca nawet w przypadku, gdy w pojeździe znajdzie się maksymalna liczba osób. Nie będziemy czuli się niczym sardynki w puszce, kierowca i pasażer na przednim fotelu nie będą musieli siedzieć zbyt blisko deski rozdzielczej, by osoby z tyłu miały miejsce na nogi, a także tak zaprojektowana przestrzeń najzwyczajniej w świecie pozwoli na komfortowe przebywanie w aucie.

Paradoksalnie jednak komfort we wnętrzu nie jest jedyną cechą, kiedy mówimy o przestronnym aucie. Druga kwestia to szeroko pojęta przestrzeń załadunkowa. Rozmiary bagażnika w rzeczywistości potrafią być czasem mniejsze niż przewidywalibyśmy na pierwszy rzut oka i vice versa – w niektórych modelach ilość miejsca za plecami pasażerów może nas naprawdę mocno zaskoczyć. Kluczowa w przypadku przestronności auta jest również ładowność pojazdu, dzięki czemu możemy się dowiedzieć, jaka jest maksymalna waga materiałów czy przedmiotów, które możemy bezpiecznie przewozić w bagażniku.

Duże auto niekoniecznie musi być przestronne

Jakie pojazdy są najbardziej przestronne? Wiele osób mogłoby powiedzieć z marszu, że oczywiście masywne i ogromne SUV-y. W większości przypadków nie będzie to stwierdzenie błędne, lecz duża optycznie konstrukcja wcale nie musi nam zapewniać nam komfortu w środku. Niektóre SUV-y oraz crossovery są bowiem tworzone w taki sposób, by tylko wizualnie wywołać efekt sporego rozmiaru, podczas gdy rzeczywistość jest zupełnie inna.

Na rynku możemy znaleźć wiele przypadków, w których to nawet niektóre auta miejskie mogą pochwalić się większą przestrzenią we wnętrzu auta od w teorii ogromnych SUV-ów. Wszystko oczywiście rozbija się o kwestie projektu. Nawet niektóre „mieszczuchy” mogą zostać przygotowane właśnie pod komfort użytkowników.

Jakie samochody są najprzestronniejsze w swoich segmentach?

Na portalach branżowych jesteśmy w stanie znaleźć wiele różnych badań poświęconych sprawdzaniu przestrzenności poszczególnych pojazdów. Jakie auta są więc najpraktyczniejsze, biorąc pod uwagę ilość oferowanego przez nie miejsca?

Zaczniemy rzecz jasna od aut miejskich. W ich przypadku bardzo wyróżnia się Chevrolet Aveo, który miejscem w środku może zawstydzić nawet niektóre SUV-y. Posiada również sporą ładowność, choć nie aż taką, jak na przykład Suzuki Swift. Jeżeli zaś chodzi o pojemność bagażnika, bardzo dobre wypada Seat Ibiza. Wiele osób jednak najmocniej patrzy na kompakty. Dobry wyborem w segmencie C może być na przykład Honda Civic z ogromnym bagażnikiem czy Kia Ceed z imponującą ładownością. Wiele osób może być zaś zaskoczonym tym, iż w klasie średniej w przypadku przestronności kapitalnie wypada Skoda Superb.

Jaki miniwan będzie najlepszy pod kątem przestrzeni? We wnętrzu możemy oczekiwać wiele na przykład od dostępnego na rynku wtórnym Peugeota 5008 czy... Dacii Lodgy. Jeśli zaś chodzi o SUV-y, imponować może Toyota ze swoimi modelami RAV-4 oraz Land Cruiser. Wspomnieć jednak warto o Land Roverze Discovery, Hondzie CR-V czy Volvo XC60.