Nissan Note

Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Nissan Note

W świecie motoryzacji, a w szczególności na rynku europejskich, możemy spotkać naprawdę ciekawe historie poszczególnych modeli, które bardzo dynamicznie się zmieniały. Pojawiały się, znikały, trafiały na Stary Kontynent pod zmienionymi nazwami i zaliczały ogromny sukces lub spektakularne porażki. Takim samochodem bez dwóch zdań jest Nissan Note, który w ciągu swojego 10-letniego pobytu w Europie zdążył drastycznie zmienić swój segment i grupę docelową.

Nissan Note – historia modelu

Pierwsza generacja Nissana Note'a zadebiutowała w 2004 roku, trafiając do Europy dwa lata później. To właśnie na tym oraz japońskim rynku producent z Jokohamy skupił się najmocniej, konstruując ten samochód. W swojej pierwotnej wersji, był on miniwanem skonstruowanym na platformie przeznaczonej dla małych samochodów miejskich. Posiadał on pewne zapożyczenia w kwestii części z Renault Modusa w ramach współpracy obu tych marek, które w następnych latach stworzyły jeden wspólny koncern wraz z marką Mitsubishi.

Samochód był stosunkowo bezpieczny jak na swoją klasę i także dla klientów był wyborem bezpiecznym, lecz w innym tego słowa znaczeniu – w stosunku cena/jakość. Oczywiście rynek miniwanów, które są też nazywane autami MPV (Multi Purpose Vehicle), w tamtym okresie nie był już tak popularny jak jeszcze kilka lub kilkanaście lat wcześniej, lecz Note zdołał się w tym niezbyt przyjaznym otoczeniu odnaleźć.

W 2007 roku, a więc zaledwie rok po oficjalnym debiucie, Note przeznaczony na rynek europejski otrzymał facelifting, który do Japonii dotarł rok później. Tym razem to Europa była pierwsza. Kolejne odświeżenie Note otrzymał w 2010, a potem jeszcze w 2012 roku, co tylko pokazuje, jak mocno ten model był rozwijany przez Nissana. Widać to również po wyposażeniu – niezwykle bogatym i różnorodnym. Dostosowanie tego auta pod swoje wymagania było naprawdę proste i każdy mógł sobie wybrać te udogodnienia, których potrzebował. Sprzedaż również nie była najgorsza – prawie milion wypuszczonych z fabryk egzemplarzy było solidnym osiągnięciem.

Nissan Note – zmiana segmentu i zmiana kontynentu

Odświeżenie z 2012 roku było swoistym pożegnaniem się z Notem w znanej ówcześnie formie. W tym samym roku bowiem samochód ten otrzymał swoje drugie wcielenie, które porzuciło ideę bycia miniwanem, stając się pełnoprawnym hatchbackiem. Był to dość odważny ruch, który sporo namieszał w gamie modelowej Nissana. W tym samym segmencie bowiem sprzedawana była również Micra. Note jednak oferował więcej przestrzeni załadunkowej i ogólnie był nieco większy.

Japończycy uznali jednak, iż robienie sobie wewnętrznej konkurencji nie jest dla nich zbytnio opłacalne. W 2016 roku ogłoszono, iż Nissan Note opuści Europę i stanie się autem skrojonym pod Japonię oraz Amerykę Północną. Model bardzo szybko zniknął z naszego rynku mając na uwadze fakt produkowania go na Wyspach Brytyjskich i domniemane skupienie Nissana na Europie w kwestii właśnie Note'a. Od 2020 roku zaś w innych partiach globu możemy podziwiać trzecią generację Nissana Note'a, który co prawda nadal jest hatchbackiem, lecz z ciągotami do bycia crossoverem. Naprawdę imponująca droga od bycia miniwanem.

Nissan Note – dane techniczne i wymiary

nissan note wymiary

Najnowszy Nissan Note posiada całkiem kompaktowe wymiary, nawet jak na hatchbacka – 4045 mm długości, 1695-1735 mm szerokości oraz 1505-1520 mm wysokości. Sam w sobie jest również dość lekki i jego masa własna oscyluje w okolicach 1200 kilogramów. Różnice w tych wartościach wynikają z wypuszczenia na rynek wersji Aura – elektrycznej wersji Note'a z powiększonymi gabarytami i lekko zmienionym wyglądem zewnętrznym.

nissan note wymiar

Nissan Note – gama silnikowa

Nissan Note występuje obecnie w jedynie dwóch wariantach silnikowych – w hybrydzie z napędem na dwa lub cztery koła, która generuje „zawrotne” 78 koni mechanicznych i przyspiesza do 100 km/h w 13.6 sekundy oraz w wersji w pełni elektrycznej. Tutaj moc jest większa – 134 konie mechaniczne oraz aż 300 niutonometrów momentu obrotowego.

Nissan Note – ceny

Na polskim rynku wtórnym nie sposób natrafić na najnowszą generację tego auta. Najmłodsze modele to te z 2016 roku, ostatniego jeśli chodzi o pełną dostępność w Europie. Ceny nowszego wcielenia Note'a wahają się od 20 do 40 tysięcy złotych. Pierwszą generację zaś możemy znaleźć w dobrym stanie już za 8-10 tysięcy złotych.