Lexus LS

Lexus LS - flagowy model marki Lexus

Lexus LS

Lexus LS to luksusowy samochód osobowy produkowany przez japońską Toyotę od 1989 roku. To flagowy model marki Lexus i obecnie (od 2017 roku) produkowana jest V generacja modelu LS. Trzeba zaznaczyć, że to pierwsza limuzyna produkowana przez Toyota Motoro Corp. pod marką Lexus. Marka ta powstałą by wyodrębnić wszystkie modele samochodów luksusowych od Toyoty.

Geneza powstania marki Lexus i co za tym idzie pierwszego modelu LS 400 sięga roku 1983. Wtedy to rozpoczęto prace nad projektem, nazywając go „F1”. Zanim pojazd powstał stworzono setki koncept carów i opracowano prawie 1000 prototypów silników. Całość kosztowała 1 mld usd, co aktualnie miało by wartość 3,4 mld usd.

Już po 3 latach dokonano modernizacji LS zmieniając układ hamulcowy i detale nadwozia. Wnętrze to dodatkowa poduszka powietrzna dla pasażera oraz napinacze pasów bezpieczeństwa. W standardzie znajdowały się elektrycznie sterowane szyby i lusterka, klimatyzacja, skórzana tapicerka i podgrzewane fotele.

Lata 1994-2000 to czas II generacji. Zmieniono moc silników oraz odchudzono model. Przez co samochód stał się bardziej mobilny i zdecydowanie mniej konsumował paliwa. Po face liftingu w 1997 roku zmieniono front u deskę rozdzielczą. LS III pochodzi z roku 2000 i otrzymał silnik V8 o mocy 294 KM. Dodano dodatkowe poduszki powietrzne, system bezkluczykowy oraz kamerę cofania. Model doposażono w coraz bardziej popularny Bluetooth.

W Tokio w roku 2005 zaprezentowano IV generację Lexusa LS, a już rok później ogłoszono wprowadzenie modelu hybrydowego. Koniec pierwszej dekady XXI wieku to zmiana zderzaków, reflektorów i dodanie kierunkowskazów w obudowie lusterek. Samochód otrzymał 12” wyświetlacz, kamerę noktowizyjną i nowoczesną klimatyzację z wieloma czujnikami monitorowania temperatury powietrza.

Od 4 lat mamy dostępną V wersję modelu LS, a zmiany stylistyczne pod koniec zeszłego roku wprowadziły inną osłonę chłodnicy i światła. Wersja LS600H to najbardziej luksusowa opcja z rozkładanymi fotelami z funkcją masażu. Lexus LS otrzymał 5 letnią gwarancję na napęd, a cały model otrzymał priorytet rozwiązywania problemów przez serwisy dealerskie.

Lexus LS - flagowy model marki Lexus
Lexus LS - flagowy model marki Lexus
Lexus LS - flagowy model marki Lexus