Lexus LX600

Lexus LX600 2022

Lexus stał się synonimem dla luksusu. Japońska marka należąca do Toyoty produkuje jedne z najciekawszych samochodów segmentu premium, dzięki swojemu świetnemu wyposażeniu oraz designowi, który przez swą egzotykę wyraźnie wyróżnia się na tle w szczególności niemieckich rywali w postaci Audi, BMW i Mercedesa.

Lexus LX – historia modelu

Pierwszy Lexus LX powstał w 1995 roku. Była to adaptacja Toyoty Land Cruiser. Lexus z największego SUVa Toyoty uczynił bardziej luksusowe auto, którego zawieszenie było bardziej miękkie, a wnętrze lepiej wyposażone. Produkcja pierwszej generacji Lexusa LX nie trwała zbyt długo gdyż zakończyła się już pod koniec 1997 roku.

lexus lt

W 1998 roku Lexus na rynek wprowadził drugą generację swojego modelu. Ponownie była to zmieniona Toyota Land Cruiser. Auto miało oznaczenie LX 470, gdyż pod maską znajdował się silnik 4.7 V8. Lexus LX drugiej generacji w produkcji utrzymał się nieco dłużej, gdyż budowano go od 1998 do 2007 roku.

Do niedawna najnowszą generacją była trzecia, która ma już blisko 15 lat. Jej produkcja rozpoczęła się bowiem w 2007 roku. Trzecia generacja to najbardziej rozwinięta, gdyż tym razem Lexus dostępny był już z aż czterema różnymi jednostkami w tym nawet z silnikiem wysokoprężnym. Trzeci Lexus LX to ponadto pierwsza generacja tego modelu, która trafiła do Polski.

Nowy Lexus LX 600 2022 – co zmienia się w czwartej generacji?

Czwarta generacja Lexusa LX to spora rewolucja. Co ciekawe liczba w nazwie, czyli LX600 nie odnosi się do tego, że auto ma silnik o pojemności 6,0 litra. Auto powstało na platformie TNGA GA-F, czyli platformie przeznaczonej dla samochodów opartych na ramie, a nie nadwoziu samonośnym. Do takich aut zalicza się Toyota Land Cruiser oraz oczywiście oparty na tym modelu Lexus LX 600. Sporo zmieniło się również oraz pod względem liczb. Auto odchudzono o 200 kilogramów, Wnętrze wręcz ocieka luksusem, gdyż trafimy tam na dwa ekrany dotykowe. Jeden ma przekątną rzędu 12,3 cala, a drugi 7 cali. W drugim rzędzie znajdziemy dwa osobne fotele i można tam wręcz leżeć, dzięki funkcji przesuwania fotela pasażera.

lexus lt tył

Nowy Lexus LX 600 2022 – dane techniczne i silnik

Lexus LX to pełnowymiarowy SUV, który ma długość rzędu 5100 milimetrów przy rozstawie osi wynoszącym 2850 milimetrów. Szerokość samochodu to aż 1990 milimetrów, a wysokość sięga do 1895 milimetrów. Masa własna to z kolei od 2575 do 2700 kilogramów. Serce to benzynowa jednostka 3.4 V6  o oznaczeniu V35A-FTS. Jest ona podwójnie doładowana i generuje 409 koni mechanicznych oraz 650 niutonometrów maksymalnego momentu obrotowego. Jednostka ta trafiła również pod maskę Lexusa LS 500. Moc przenoszona jest na cztery koła przy pomocy 10-stopniowej przekładni automatycznej.

Zobacz także: Lexus LX - który silnik najlepszy?

Lexus LX 600 2022 – dostępność

Sprzedaż Lexusa LX 600 ma się rozpocząć w pierwszej połowie 2022 roku. Auto trafi naturalnie tylko do Stanów Zjednoczonych, czy też na Bliski Wschód, gdyż nie spełnia europejskich norm emisji spalin. Aby nabyć go w Polsce należy liczyć jedynie na importerów, czy też samemu zająć się sprowadzeniem takiego auta zza oceanu.