Lexus LX

Lexus LX - SUV oparty na Land Cruiser

Lexus LX

Lexus LX to 5-drziwowy SUV produkowany od roku 1995. Konstrukcja LX oparta jest na Toyovcie Land Cruiser i jest to tak naprawdę pierwszy SUV w ofercie LeXusa powstałego kilka lat wcześniej. LX od Land Cruisera różnią bogatsze wyposażenie i niewielkie zmiany w nadwoziu, bardziej kosmetyczne. Wnętrze pomieści 7 osób, a wykończenie jak na Lexusa przystało jest na bardzo wysokim poziomie. Model ten jest konkurencją dla Land i Range Rovera, jednak w I generacji odstawał od nich głównie z powodu słabych silników.

Od 2008 roku produkowana jest III generacja m.in. z wersją Supercharger przeznaczoną dla szejków z Kuwejtu. Ta wersja miała silnik o mocy 450 KM i bogate wyposażenie jak np. elektryczną klapę bagażnika, bogaty system audio i drewniane wykończenia.

Lexus LX jest flagowym SUV-em, umieszczonym w hierarchii powyżej modeli UX, NX, RX i GX, lecz niestety mimo bardzo dobrych właściwości jezdnych auto nie króluje w rankingach. Spalanie jest na wysokim poziomie, ma niską ładowność i tak naprawdę niewielki bagażnik. Oczywiście plusem jest wygoda, możliwości terenowe, aktywne systemy bezpieczeństwa, jednak kuleje w tym modelu system informacyjno rozrywkowy oraz ostatni rząd siedzeń, który nie spełnia oczekiwań klientów.

Komfort w modelu Lx zapewnia zawieszenie pneumatyczne, jednak jest to też swego rodzaju wada. Ten SUV nie jest pewny w zakrętach, wykazuje się znacznymi napęd to mimo wystarczającej mocy skrzynia biegów wydaje się niedopasowana. Jako, że protoplastą jest znakomita Toyota Land Cruiser to możemy spodziewać się niezłych właściwości i zdolności pokonywania terenów poza asfaltem. I tak właśnie jest, auto jeździ płynnie i wjedzie w zasadzie wszędzie. Z tego względu jest często brany pod uwagę przy zakupie, mimo jego oczywistych kilku wad wspomnianych wyżej. Silnik Lexusa LX to benzynowe V8 o pojemności 5,7 litra i mocy 383 KM.

Lexus zapowiada wkrótce model LX 500d, który będzie napędzany 3,3 litrowym silnikiem diesla o mocy 310 KM oraz 3,5l V6 Twin-Turbo (LX 600). Planowane jest także wprowadzenie hybrydy, tak jak ma to miejsce w Land Cruiserze.