Lexus RX

Lexus RX - SUV klasy średniej

Lexus RX to początkowo SUV klasy średniej, a aktualnie klasy wyższej produkowany od 1998 roku. Według opinii wielu specjalistów od motoryzacji to pierwszy luksusowy SUV na rynku motoryzacyjnym. Aktualnie produkowana jest IV generacja tego modelu. To najpopularniejszy SUV w historii Lexusa - sprzedaż na koniec roku 2020 wyniosła ponad 3100000 sztuk.

I wersja wyposażona była w mocny system nagłośnienia, nawigację satelitarną i liczne systemy bezpieczeństwa i podnoszące komfort jazdy. II generacja produkowana od roku 2003 miała zmieniony przód (osłonę chłodnicy, światła), a rok po face liftingu wprowadzono hybrydę RX 400h. Łączna moc wynosił 272 KM, a silniki elektryczne napędzały jedynie tylne koła. III generacja (2008-2015) to m.in. dodanie świateł LED i nowa hybryda 450h w wersji z napędem na przód lub 4x4 o mocy 299 KM.

IV generację Lexusa RX mamy na rynku od roku 2015. Model jest charakterystyczny dla całej linii Lexusa, a wnętrze pozostało wyjątkowe dzięki skórze i elementom z drewna. Lexus RX ma napęd benzynowy i hybrydowy. Hybryda to benzynowa V6 o pojemności 3,5 litra, a napęd spalinowy to 2,0 litrowy silnik benzynowy. Wnętrze jest wykończone wysokiej jakości materiałami z mnóstwem wyposażenia. RX to komfort i dynamika jazdy.

Lexus RX dostępny jest w wersji pięcio i siedmiomiejscowej (RX-L). Obie mają ten sam rozstaw osi, ale wersja L ma wydłużony tył i tylną szybę mniej pochyloną, ​​co zapewnia przestrzeń potrzebną na dodatkową parę siedzeń z tyłu.

Mimo aspiracji do bycia topowym modelem RX jest dość prosty: ma tylko jeden silnik spalinowy i jedną hybrydę. Jedynie cztery różne poziomy wyposażenia wyróżniają go od innych luksusowych SUV-ów. Standardowo wyposażony jest m.in. w monitorowanie martwego pola, elektrycznie składane i automatycznie przyciemniane lusterka boczne. Dostępne są także funkcje bezpieczeństwa aktywnego, wspomaganie kierowcy, adaptacyjny tempomat, asystent utrzymania pasa ruchu, ostrzeżenie przed kolizją z automatycznym hamowaniem awaryjnym oraz automatyczne światła drogowe.

 

Lexus RX - SUV klasy średniej
Lexus RX - SUV klasy średniej
Lexus RX - SUV klasy średniej