Mercedes-Benz GLA

Mercedes-Benz GLA - crossover klasy kompaktowej

Mercedes-Benz GLA to crossover klasy kompaktowej produkowany od 2013 roku. Od 2 lat produkowana jest II generacja tego modelu. To najmniejszy corssover w gamie Mercedesa, zbudowany na płycie podłogowej klasy A.  W obecnej generacji jest nieco wyższy od poprzednika, bardziej kanciasty przez co większy i przestronniejszy.

Mercedes-Benz tworząc GLA wyznaczył go jako miejskiego SUV-a w szeregu swoich modeli i mimo, że ma on spory prześwit, napęd 4x4 to jako miejski jest promowany. Wskazuje na to luksusowe wyposażenie i nowe technologie ułatwiające manewrowanie w mieście. Przełom 2021/22 to ulepszone wnętrze, więcej przestrzeni i nowe sportowe modele AMG. 2 litrowy silnik GLA ma moc 221 KM i połączony jest z 8 biegową, dwusprzęgłową automatyczną skrzynią biegów z napędem na przód lub 4x4. GLA 250 przyśpiesza do 100 km/h w 6,8s.

Standardowe wyposażenie obejmuje: automatyczne hamowanie awaryjne, monitorowanie martwego pola, łagodzenie skutków bocznego wiatru, wycieraczki z czujnikiem deszczu. Wyższe pakiety obejmują adaptacyjny tempomat, asystenta utrzymania pasa ruchu, za to wszystkie modele GLA są wyposażone w 7 poduszek powietrznych.

Standardowo mamy dwa 7" wyświetlacze, jeden dla wskaźników, drugi dla systemu informacyjno-rozrywkowego. Pakiet premium zwiększa je do 10,3". Apple CarPlay, Android Auto, łączność Bluetooth i cztery porty USB-C są standardem w wyposażeniu, jednak Head-Up, bezprzewodowe ładowanie urządzeń, nawigację, system audio Burmester otrzymamy za dopłatą.

Dla spragnionych wrażeń dostępne są wersje Mercedes-Benz GLA AMG. Jest to GLA35 AMG i GLA45 AMG, oba mają 2,0l  turbodoładowany czterocylindrowy silnik z ośmiobiegową dwusprzęgłową skrzynią biegów i standardowy napęd 4x4. W GLA35 moc wynosi 302 KM, a w GLA45 382 KM ( 5 sekund i 4,3 s do 100km/h). Oczywiście standardowa wersja GLA jest przyjemna w prowadzeniu, przyzwoicie wyposażona i przystępna cenowo porównując ją do konkurencji, jednak gdy chcemy już czegoś więcej wycena może być niemiłą niespodzianką. Wysokiej klasy wyposażenie w modelu GLA Premium to koszt na dzień dzisiejszy od 188 000 zł w górę.

Mercedes-Benz GLA - crossover klasy kompaktowej
Mercedes-Benz GLA - crossover klasy kompaktowej
Mercedes-Benz GLA - crossover klasy kompaktowej