Mercedes-Benz klasa C

Mercedes-Benz klasa C - IV generacja

Mercedes-Benz klasy C produkowany jest od roku 1993. To samochód osobowy średniej klasy, a obecnie mamy produkowaną już IV generację. I generacja zastąpiła model 190. W202, bo o nim mowa to nowa stylistyka, co zostało potwierdzone III miejscem w konkursie na Europejski Samochód roku 94. Mimo węższego nadwozia ma więcej miejsca i satysfakcjonujące dodatki bezpieczeństwa jak poduszka powietrzna kierowcy, ABS oraz centralny zamek i wspomaganie kierownicy. Do tego jako następca „starego” 190 nie był od niego droższy. Mercedes-Benz C-klasa to nowe pomysły Mercedesa na wygląd i różne linie wyposażenia od Base poprzez Classic do Esprit, Elegance i Sport. W 1994 roku pokazano wersję C36 AMG z 3,6 l silnikiem o mocy 280 KM.

II generacja C klasy ukazała się równo w roku 2000, Tutaj zaskakuje odmienny wygląd i nieco zmodyfikowane silniki poprzednika. Po 2 latach wprowadzono nowe jednostki napędowe, w tym uzbrojone w turbosprężarki o zmiennej geometrii. Po 4 latach nieco zmieniono wnętrze, a z zewnątrz zmodernizowano lampy tylne.

Mercedes-Benz C III pokazany został w 2007 roku i nosił oznaczenia W/S/C 204 (sedan/kombi/coupe). Pozostawiono jedynie 3 wersje wyposażenia: Classic, Elegance i Avantgarde. Po raz pierwszy zaprezentowano nawigację z kolorowym, zamykanym ekranem LCD.

Aktualna IV generacja Mercedesa C obecna jest z nami od 2014 roku. Ma oznaczenie 205 i wykonany jest w sporej części z aluminium. Trzeba zaznaczyć, że model ten otrzymał ocenę 5 na 5 w testach EuroNCAP. Wraz z „cywilnym” modelem pojawiły się 2 wersje AMG: C63 oraz S. TE pojazdy wyróżniały spojlery, zmodyfikowane zawieszenie i podwójnie doładowane silniki V8 o mocy 475 i 510 KM.

W roku 2022 czeka na nas przeprojektowany model. Nowoczesne technologie, 4 cylindrowe silniki o większej mocy, świeży wygląd sprawi, że będzie to godny rywal dla BMW serii 3, Audi A4 i Volvo S60. Auto otrzyma ekran multimedialny 11,9" i cyfrową deskę rozdzielczą 12". Mercedes-Benz otrzyma ulepszony napęd, zmodyfikowane systemy wspomagania kierowcy. Wersja C300 (sedan) otrzyma sinik 2,0 l wspomagany silnikiem elektrycznym co da łączną moc 255 KM. Do tego 9 biegowa skrzynia i napęd na tył lub 4x4. Przyśpieszenie do 100 km/h w okolicy 6 sekund z maksymalną prędkością 225 km/h także nie wygląda źle.

Mercedes-Benz klasa C - IV generacja
Mercedes-Benz klasa C - IV generacja
Mercedes-Benz klasa C - IV generacja