Opel Adam - jaki silnik wybrać?

Opel Adam - jaki silnik wybrać?

Opel Adam to jeden z modeli, który od początków produkcji nie cieszył się zbyt dużą popularnością na szczególnie na rynku pierwotnym. Jednak sprawa wygląda zupełnie inaczej jeżeli chodzi o rynek wtórny, ponieważ jest to opcja warta uwagi. Należy podkreślić, że Opel Adam to auto o niewielkich gabarytach. Dzięki temu auto doskonale sprawdza się w mieście. Zdecydowanie Opel Adam może być dobrym wyborem dla mniej wymagających kierowców, potrzebujących auta do pokonywania miejskich rewirów, jednocześnie ceniących sobie niskie spalanie. Jednak jak wygląda sytuacja mechaniczna, a więc co oferuje Opel Adam w opcji silnikowej?

 

Opel Adam – dane techniczne

Najczęściej wybieraną opcją silnikową Opla Adama jest silnik z 1.2 litra o mocy 70 KM. Z kolei silnik pojemności 1.4. litra dostępny jest w dwóch wersjach 87 i 100 KM. Wszystkie motor posiadają pięciobiegowe skrzynie biegów. Mimo tego, że silnik 1.2. litra to najpopularniejsza jednostka, jaka była wybierana przez klientów, to lepiej sobie odpuścić tę wersję, ponieważ jest bardzo mało dynamiczna, co w obecnych warunkach jazdy w mieście nie byłoby dobrym rozwiązaniem. Z kolei motor 1.4 litra zarówno w wersji 87-konnej oraz 100-konnej zapewnia samochodowi przyzwoite osiągi. Wartym uwagi może być także jednolitrowy silnik, w którym zastosowany został bezpośredni wtrysk paliwa z jednowlotową turbiną. W tym przypadku motor posiada 115 KM, współpracując z sześciobiegową przekładnią. Niemniej tak samo silniki Turbo SIDI jak i EcoFlex to opcje warte uwagi ze względu na niską awaryjność oraz niskie spalanie. Brak występowania seryjnych wad producenta, sprawia, że po dzień dzisiejszy Opel Adam cieszy się zainteresowaniem klientów.

 

Opel Adam – czy to dobry wybór?

Większość cen Opla Adama to bardzo atrakcyjne zestawienia. Należy jednak pamiętać, że podaż na rynku wtórnym nie jest za duża. Ceny auta startują z pułapu 20 tysięcy. Jednak modele z 2017 roku, które są znacznie lepiej spersonalizowane, wydajniejsze i bogatsze w zakresie wyposażenia to już wydatek zaczynający się od 35 tysięcy złotych. Opinie większości użytkowników tego modelu są pozytywne. Niska awaryjność, odpowiednio niskie spalanie, dynamika jazdy z wersjach 1.4 litra sprawia, że auto doskonale sprawdza się w mieście. Daje także radę w dłuższych trasach, co jest zasługą zwrotności i wspomnianej dynamiki napędów 1.4-litrowych. Jednak auto na pewno nie jest rekomendowane dla poszukujących wrażeń. Jest to rozwiązanie, które ma pośrednio równoważyć dynamiczną i spokojną jazdę.

Opel Adam - jaki silnik wybrać?
Opel Adam - jaki silnik wybrać?
Opel Adam - jaki silnik wybrać?