Opel Vivaro to model małych pojazdów transportowych

Opel Vivaro to model małych pojazdów transportowych

Vivaro to model małych pojazdów transportowych i małych autobusów produkowanych przez niemiecką firmę Opel w fabryce samochodów Luton w Wielkiej Brytanii od 2001 roku. Opel Vivaro to techniczny bliźniak Renault Trafic i Nissana Primastar. Samochód zadebiutował w 2001 roku. Charakteryzuje się piękną sylwetką, co nie jest powszechne w samochodach dostawczych. Charakterystycznym elementem stylistycznym samochodu jest wypukły dach na wysokości przedziału pasażerskiego. Całość wygląda jak mały garb z przodu auta. Pojazd posiada różnorodne warianty nadwozia, takie jak samochody dostawcze i minibusy oraz podwozie jezdne. W wersji pasażerskiej Vivaro oferuje Combi (najtańsza i najgorsza wersja), Tour i Life.

Opel ma proste i praktyczne wnętrze oraz przejrzystą deskę rozdzielczą. W wersji pasażerskiej jakość materiału jest nieco lepsza, a dotyk bardziej komfortowy. W wariancie transportowym plastik jest twardszy, ale jest też bardziej odporny na uszkodzenia i łatwiejszy do czyszczenia. Przednie fotele są wygodne, a siedzenia przestronne, co zapewnia dobry komfort podróży. Ponadto przód i boki są bardzo dobrze widoczne z wnętrza pojazdu. Widok z tyłu zależy od wersji samochodu, którym jeździ kierowca. Jeśli nazywa się to blachą, jest mniejszy niż wersja pasażerska.

Przez pierwsze pięć lat Vivaro sprzedawano z silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Silnik benzynowy ma pojemność 2,0 litra i moc 120 KM. Z drugiej strony, silnik wysokoprężny ma pojemność 1,9 litra i jest dostępny w wersjach 82 koni mechanicznych i 100 koni mechanicznych. Od 2003 roku pod maską Vivaro montowany jest 2,5-litrowy turbodoładowany silnik wysokoprężny o mocy 135 KM. 

W 2006 roku samochód został zmodernizowany. Obejmuje karoserię i wnętrze oraz silnik. Zmieniono zderzak na nadwoziu, a przód został lekko przeprojektowany. Wewnątrz znajdują się nowe materiały dekoracyjne. Wnętrze jest też lepiej wyciszone. Jednostka benzynowa pozostała bez zmian, ale jej moc została zmniejszona o 3 KM w związku z dostosowaniem do nowych norm emisji. Z drugiej strony, 1,9-litrowy diesel został wycofany i zastąpiony nowszym 2-litrowym silnikiem. Występuje w dwóch wersjach mocy – słabsza ma 90 KM, a mocniejsza ma 114 KM. Najmocniejszy silnik w serii Opel Vivaro to 2,5-litrowy turbodoładowany silnik wysokoprężny. Pomimo zastosowania filtra cząstek stałych silnik został wzmocniony. Jego aktualna moc to 146 KM.

Opel Vivaro to model małych pojazdów transportowych
Opel Vivaro to model małych pojazdów transportowych
Opel Vivaro to model małych pojazdów transportowych