vivaro e

Opel Vivaro-e Hydrogen – dane techniczne

Opel Vivaro — e Hydrogen to wodorowy samochód dostawczy, który po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w maju 2021 roku. Pierwsza sztuka trafiła w grudniu ubiegłego roku do niemieckiego producenta artykułów gospodarstwa domowego — firmy Miele, gdzie pełni funkcję pojazdu serwisowego wykonującego codzienną obsługę w rejonie Ren — Men.

 

Opel Vivaro — e Hydrogen zdaniem twórców

 

Co na temat Opla Vivaro — e Hydrogen mówią przedstawiciele niemieckiego koncernu samochodowego? Jak twierdzi dyrektor generalny firmy — Uwe Hochgeschurtz, wspomniany model otwiera nowy rozdział ofensywy zrównoważonej mobilności prowadzonej przez markę. W przemyślanej koncepcji połączone zostały ze sobą zalety napędu bazującego na wodorowych ogniwach paliwowych oraz funkcjonalność samochodu. Zdaniem szefa działu rozwoju — Marcusa Lotta, nowy Opel Vivaro perfekcyjnie trafia w potrzeby klientów flotowych. Podkreśla on, że auto na wodór jest znakomitym rozwiązaniem na długie trasy pokonywane bez emisji, z dużymi ładunkami, bez konieczności tracenia czasu na ładowanie akumulatorów. Opel Vivaro — e Hydrogen jest pionierem bezemisyjnej mobilności, w szczególności w segmencie użytku komercyjnego. W samochodzie zostało wykorzystane ponad 20 lat doświadczeń firm Opel oraz Stellantis w pracy nad pojazdami zasilanymi przy pomocy ogniw paliwowych. Opel Vivaro — e Hydrogen dołączył do grona zasilanych akumulatorowo samochodów dostawczych Vivaro — e, Combo — e oraz Movano — e.

 

Opel Vivaro — e Hydroge — dane techniczne

 

Jak prezentują się parametry techniczne Opla Vivaro — e Hydrogen? Samochód bazuje na zasilanym akumulatorowo elektrycznym Oplu Vivaro — e (to model wyposażony w napęd bateryjny i silnik elektryczny o mocy 100 kW/136 KM oraz momencie obrotowym 260 Nm; posiada on napęd na koła przedniej osi; jego prędkość maksymalna to 130 km/h). Po zatankowaniu zbiorników wodoru do pełna, auto jest w stanie przejechać do 400 kilometrów. Ilość energii, jaką wytwarza 45 — kilowatowe ogniwo umożliwia ciągłą jazdę autostradą. Czas uzupełnienia zapasu wodoru wynosi tu zaledwie 3 minuty. W momencie najwyższego zapotrzebowania na moc, na przykład podczas dynamicznego przyspieszania czy ruszania z miejsca, dodatkowej energii dostarcza litowo — jonowy akumulator o pojemności 10,5 kWh. Gwarantuje on optymalne warunki pracy ogniwa paliwowego. Akumulator jest doładowywany za pośrednictwem energii doładowywanej w czasie hamowania. Istnieje tutaj jednak także możliwość uzupełnienia zapasu prądu z zewnętrznego źródła, takiego jak na przykład stacja ładowania. Wówczas możliwe jest przejechanie 50 kilometrów w trybie zasilania elektrycznego. Na standardowym wyposażeniu samochodu znajduje się trójfazowa ładowarka pokładowa 11 kW i kabel do ładowania typu 2.

opel vivaro-e

 

Opel Vivaro — e Hydrogen oferuje przestrzeń ładunkową o wielkości od 5,3 do 6,1 metra sześciennego. Auto jest dostępne w wersji z nadwoziem w rozmiarze M o długości 4,95 metra oraz L o długości 5,30 metra. Jego ładowność wynosi do 1000 kilogramów. Podobnie jak w przypadku modeli akumulatorowych oraz tych, które są wyposażone w silniki spalinowe, samochód może posiadać różnego rodzaju systemy wspomagające kierowcę, które przekładają się na wysoki poziom bezpieczeństwa pasażerów. Na uwagę zasługuje tu między innymi system ostrzegania o pojazdach w martwym polu, przednie i tylne czujniki parkowania oraz kamera cofania z widokiem panoramicznym 180 stopni.

 

W samochodzie został zastosowany system Multimedia Navi Pro, który jest kompatybilny z Android Auto oraz Apple CarPlay. Może on być obsługiwany za pośrednictwem kolorowego, czytelnego ekranu dotykowego lub poleceniami głosowymi. System nawigacji zawiera mapy Europy i prezentuje dynamiczne wskazówki na temat trasy oraz komunikaty o aktualnej sytuacji w ruchu drogowym nadane przez TMC. Kierowca ma tu możliwość uruchomienia wstępnego ogrzania lub schłodzenia wnętrza pojazdu na postoju w czasie ładowania, do czego służy aplikacja OpelConnect. Zaprogramowanie czasu ładowania jest z kolei możliwe dzięki aplikacji myOpel.