Podstawy weryfikacji używanego samochodu

Podstawy weryfikacji używanego samochodu

Zapoznaj się z podstawami weryfikacji stanu pojazdu zanim postanowisz kupić samochód używany. Choć może się to wydawać z pozoru łatwym zadaniem, jest kilka rzeczy, które kupujący powinni mieć na uwadze, aby podjąć rozsądną decyzję.

Zawsze sprawdzaj samochody przy świetle dziennym

Ustalenie właściwego czasu jest ważnym pierwszym krokiem przy sprawdzaniu używanego samochodu. Jeśli jest to możliwe, należy zawsze oglądać pojazd przy świetle dziennym. Znacznie łatwiej jest dostrzec potencjalne wady, gdy dostępna jest odpowiednia ilość światła. Oglądanie pojazdu w nocy, w deszczu, a nawet wewnątrz garażu ze sztucznym światłem może przesłonić szczegóły i utrudnić dokładną ocenę stanu pojazdu.

Podczas oglądania pojazdu, dobrym pierwszym krokiem jest spojrzenie na samochód z kilku różnych kątów, aby sprawdzić, czy nie ma zmian lub różnic w kolorze elementów. Oczywiście, kolor będzie czasami wydawać się inny z powodu linii nadwozia pojazdu. Ale jeśli widzisz coś, co wyraźnie nie pasuje, może to być znak, że są to ślady po przykrych zdarzeniach.

Aby upewnić się, że widzisz wszystko, i o niczym nie zapomnisz, do sprawdzenia używanego samochodu, zawsze mniej kogoś do pomocy, kogoś kto wesprze Cię i czasami ostudzi rodzące się emocje związane z zakupem. Może być to przyjaciel, członek rodziny, lub - jeszcze lepiej – zaufany mechanik. Dwie pary oczu widzą zawsze więcej niż jedna.

Sprawdź dokumenty

Podczas sprawdzania używanego samochodu koniecznie przejrzyj dokładnie dokumentację pojazdu. Ich wnikliwa analiza może ujawnić wiele istotnych informacji o pojeździe. Dobrym pomysłem jest również przejrzenie wszystkich zapisów serwisowych, które właściciel powinien Ci udostępnić. Pozwoli to na uzyskanie pełniejszego obrazu dotyczącego różnych zdarzeń, które miały miejsce w okresie eksploatacji pojazdu. Właściciel, który bez problemu udostępni Ci szczegółowe zapisy serwisowe jest zdecydowanie bardziej wiarygodny. Zwracaj uwagę na szczegóły, charakter pisma w poszczególnych wpisach, powinien być różny, pieczątki, daty, czy w końcu samą książkę serwisową, jej jakość wydruku czy stan. Trudno o wyglądająca jak nowa książkę po kilku latach eksploatacji. 

Zawsze, bezwzględnie wykonaj jazdę próbną samochodem

Zwykle nie kupuje się ubrań bez ich przymierzenia. To co dobrze wygląda w sklepie, po wypróbowaniu może się okazać, że jest po prostu nie dla Ciebie. Ta sama zasada odnosi się do kategorii samochody używane. Kupowanie używanego samochód bez jazdy próbnej jest bardzo nierozsądne. Możesz dowiedzieć się wiele o pojeździe po prostu jeżdżąc nim - jak się prowadzi, czy wydaje jakieś dziwne dźwięki, czy jest wygodny, czy układ kierowniczy ciągnie w jedną lub drugą stronę, czy choćby ocenić zużycie elementów wnętrza. Nie poddawaj się emocjom, bądź dociekliwy. 

Podczas sprawdzania używanego samochodu, zawsze powinieneś dowiedzieć się jak najwięcej przed zakupem. Poczytaj o szukanym modelu w internecie, sprawdź opinie o nim. Sprawdzenie raportu historii pojazdu CARFAX może dostarczyć Ci wielu potrzebnych informacji, takich jak historia zmian właścicieli, rzeczywisty kraj pochodzenia pojazdu, wykryte niezgodności przebiegu, informacje o wypadkach i wiele innych. Dobrym pomysłem jest również zadanie sprzedawcy jak największej liczby pytań. Jeśli sprzedawca wydaje się unikać udzielenia odpowiedzi, może to oznaczać, że próbuje coś przed Tobą ukryć. Nie pozwól, aby sprzedawca odwrócił Twoją uwagę od prawdy.

Wreszcie, jeśli jest coś, co powoduje, że czujesz, iż nie powinieneś kupić tego samochodu, nie bój się odejść. Jest wiele opcji na rynku samochodów używanych i na pewno nie chcesz, aby Twój zakup zakończył się tylko bólem głowy. Twoja intuicja również może pomóc zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. 

 

Artykuł powstał we współpracy z CARFAX.

 

Zobacz również: Zawsze sprawdzaj historię samochodu używanego, zanim go kupisz

Zobacz również: Przeszłość auta ma znaczenie!

Zobacz również: Jak sprzedać samochód we właściwy sposób.

 

Podstawy weryfikacji używanego samochodu
Podstawy weryfikacji używanego samochodu
Podstawy weryfikacji używanego samochodu