Porsche Cayenne - luksusowy SUV

Porsche Cayenne - luksusowy SUV

Model Porsche Cayenne to pierwsze pojawienie się niemieckiej firmy motoryzacyjnej w produkcji luksusowych SUV-ów. Samochód został wypuszczony w 2002 roku i od razu stał się obiektem zainteresowania nie tylko fanów Porsche. Cayenne to efekt współpracy Porsche i Volkswagena. Warto dodać, że Cayenne to najpopularniejsze Porsche w Stanach Zjednoczonych. Nawet podczas produkcji kultowego Porsche 911 chłodzona cieczą jednostka napędowa umieszczona w sportowym samochodzie budziła kontrowersje. Podobnie było, gdy zadebiutowało Porsche Cayenne. Jednak oburzenie niektórych fanów motoryzacji tą metodą chłodzenia silnika potwierdza duże zapotrzebowanie na auta premium, a Porsche Cayenne jest chętnie modelem.

Cayenne bazuje na Volkswagenie Tourage i jest również spokrewniony z Audi Q7. Porsche Cayenne jest wyposażone w mocny silnik V8, który po raz ostatni był używany w Porsche 928. Od 2009 roku w Porsche Cayenne zainstalowano również silnik wysokoprężny.  Wygląd Porche Cayenne przed liftingiem spotkał się z sporą krytyką, ponieważ kontur samochodu nie jest wystarczająco czysty i mówi się, że jest brzydki. Nieprzychylne opinie na temat nowych modeli Porsche mogą wynikać z obaw Niemiec przed podjęciem nowego projektu i uzupełnieniem floty o SUV-a. Do tej pory marka Porsche kojarzyła się prawie wszystkim ze sportowym i smukłym nadwoziem. Jednak już przed liftingiem fani Cayenne cieszyli się prywatnym luksusowym SUV-em w stajniach Porsche.

Od 2006 roku najmocniejszą wersją Cayenne jest Porsche Cayenne Turbo S (a najmocniejszym Porsche zwykle używanym na drogach publicznych jest Porsche Carrera GT). Silnik w Turbo S wytwarza 550 koni mechanicznych, co może śmiało konkurować z Mercedesem ML 63 AMG. Cayenne Turbo S ma 20-calowe felgi, duże tarcze hamulcowe i samokalibrujące się zawieszenie, które spada o 27 mm przy 125 km/h. Gdy osiągniemy prędkość 210 km/h, zawieszenie zostanie obniżone o kolejne 11 mm. Przyspiesz do „setki”. Cayenne zajmuje tylko 4,8 sekundy, a samochód może osiągnąć prędkość maksymalną 280 km/h.

Porsche Cayenne - luksusowy SUV
Porsche Cayenne - luksusowy SUV
Porsche Cayenne - luksusowy SUV