Renault Koleos - przestronny SUV francuskiego koncernu

Renault Koleos - przestronny SUV francuskiego koncernu

Pierwszy crossover Renault został zaprezentowany na Salonie Samochodowym w Genewie w 2000 roku. Renault Koleos to samochód międzynarodowy, ponieważ powstał we współpracy z Renault, Samsung Motors i Nissanem. Model ten przeszedł facelifting w 2011 roku. Następnie poprawiono przednie światła, kratkę i tylne światła. Wnętrze niewiele się zmieniło. Od czasu wyprodukowania tego samochodu plastikowe elementy deski rozdzielczej są bardzo wysokiej jakości.

Twórcy Koleosa starali się, aby ich wyposażenie było jak najbardziej zbliżone do pojazdów terenowych. Kierowca ma do wyboru trzy tryby pracy układu przeniesienia napędu. Podstawowym trybem jest 2WD, w którym napędzane są tylko koła przedniej osi. Gdy warunki drogowe stają się trudniejsze, możesz włączyć tryb automatyczny. Jeśli chcesz jechać wszystkimi czterema kołami w sposób ciągły, możesz użyć trybu LOCK. Następnie, gdy prędkość pojazdu osiągnie 40 km/h, sprzęgło wielotarczowe nieprzerwanie przekazuje siłę napędową na tylną oś.

Nowe Renault jest wyposażone w system wspomagania ruszania pod górę, który uruchamia się automatycznie podczas jazdy po drodze o nachyleniu przekraczającym 10%, aby zapobiec poślizgowi pojazdu. Ciekawym rozwiązaniem jest również system kontroli prędkości opadania, który uruchamiany jest przyciskiem. Renault Koleos może być wyposażony w jeden z trzech silników: benzynowy 2.5 16V o mocy 171 KM oraz diesel 2.0 dCi o mocy 150 KM i 173 KM. Silnik wysokoprężny jest wspólnym produktem Renault i Nissana, natomiast silnik benzynowy pochodzi w całości z magazynów japońskiej marki. 

Renault Koleos I zadebiutował w 2008 roku, wersja druga pojawiła się w 2016 roku. Cztery lata później samochód wycofał się z rynku brytyjskiego z powodu słabej sprzedaży. Jeszcze w tym samym miesiącu szef Renault ogłosił, że Renault Koleos nie doczeka się bezpośredniego następcy. Podstawowa wersja Zen jest wyposażona m.in. w: 6 poduszek powietrznych, tempomat, automatyczny hamulec postojowy, światła do jazdy dziennej LED, światła przeciwmgielne ze światłami doświetlającymi zakręty, 17-calowe felgi aluminiowe, automatyczną dwustrefową klimatyzację, wspomaganie cofania, kierownica pokryta skórą, elektryczne szyby przednie i tylne, elektrycznie regulowane i podgrzewane lusterka wsteczne.

Renault Koleos - przestronny SUV francuskiego koncernu
Renault Koleos - przestronny SUV francuskiego koncernu
Renault Koleos - przestronny SUV francuskiego koncernu