Skoda Kodiaq - największy czeski SUV

Skoda Kodiaq - największy czeski SUV

Skoda Kodiaq jest największym SUV-em czeskiej marki. Budowa pojazdu rozpoczęła się w 2012 roku zaś oficjalna premiera tego samochodu odbyła się w Berlinie 1 września 2016 roku. Model ten został zaprojektowany przez Jozefa Kabana. Nazwa jego pochodzi od niedźwiedzia Kodiak, który żyje na wyspie Kodiak u południowego wybrzeża Alaski. Gatunek ten ma 3 metry długości i waży ok. 400 kg, jest jednym z największych i najsilniejszych niedźwiedzi na całym świecie. Jako samochód, rozmiar i praktyczność Kodiaqa są również imponujące, ponieważ może pomieścić do 7 osób. 

Skoda Kodiaq została zbudowana na platformie MQB A2, z której później skorzystał Volkswagen Tiguan Allspace, a później SEAT Tarraco. Model zadebiutował w 2017 roku. Pod jego maską znajdziemy jeden z trzech silników benzynowych (125-180 KM) lub jednego z dwóch turbodieseli (150-190 KM). Słabsza wersja silnikowa ma napęd na przednie koła , a mocniejsze posiadają napęd 4x4.

Ze względu na dużą konkurencję Skoda zdecydowała się na modernizację Kodiaqa. Po zmianie model otrzymał bardziej pionową, sześciokątną osłonę chłodnicy wykonaną z podwójnie grubych żeber. Po bokach maska auta otrzymała więcej przetłoczeń. Nowy wygląd to węższe niż u  poprzednika przednie reflektory LED, które są zintegrowane ze światłami przeciwmgielnymi poniżej. Razem tworzą grupę czterech świateł. Kamera umieszczona na przedniej szybie wykrywa pojazdy, pieszych i obiekty odbijające światło, a komputer automatycznie wyłącza każdy segment wiązki. Rozwiązanie to umożliwia dostosowanie trybu oświetlenia na warunkach jakie panują na autostradzie, w mieście, czy w trakcie deszczowych, mglistych dni. Po lifcie ostre, tylne światła w kształcie litery C zostały wysmuklone i według projektantów są lustrzanym odbiciem poprzednich reflektorów.

Na Salonie Samochodowym w Genewie w marcu 2017 r. pokazano więcej dostępnych wersji modelu w wariantach Kodiaq Scout i Kodiaq Sportline. Jesienią 2018 roku, w trakcie Paris Motor Show, czeski producent pokazał kolejny wariant tego coraz popularniejszego modelu, Skodę Kodiaq RS. Model ten posiada dwulitrowy silnik wysokoprężny BiTDI podwójnym turbodoładowaniem, który może zapewnić 176 kilowatów (240 KM) oraz maksymalny moment obrotowy o mocy 500 Nm.

Skoda Kodiaq - największy czeski SUV
Skoda Kodiaq - największy czeski SUV
Skoda Kodiaq - największy czeski SUV